j.l. besloten, nadat een besloten zitting van ruim drie uur was vooraf gegaan, aan alle ambtenaren en werklieden van de gasfabriek een gratificatie te verleenen van f 20,— ter gelegenheid van de 25-jarige gemeentelijke exploitatie. Tevens werd besloten, ten einde geen ongelijkheid te scheppen en ook in verband met de duurte der tijden, om alle overige gemeenteambtenaren en werklieden, die gehuwd zijn en geen hooger salaris genieten dan f 1.000,— een gratificatie te geven van f 15,—.

De totale kosten zullen ongeveer f 4.000,— beloopen.

In tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur der gemeente, de commissie voor de bedrijven, de ambtenaren en werklieden en een groot aantal belangstellenden is 1 October j.l. op officieele en eenigszins feestelijke wijze het feit herdacht, waarop de gemeente de gasfabriek van de firma in eigen exploitatie overnam.

De ontvangst der genoodigden had plaats in de ruimte onder den nieuw gebouwden gashouder, welke voor ’t doel uitstekend geschikte lokaliteit, passend met groen en vlaggen was versierd.

De heer J. E. W. Duijs, voorzitter van de commissie voor de bedrijven, sprak het welkomst-

woord en schetste in een rede den groei van het bedrijf in de 25 jaren, wat door verschillende cijfers werd verduidelijkt. De gasproductie, die in het eerste jaar 550.000 M“. bedroeg, bedraagt thans 4.530.000 M“. De loonen stegen van f 11.518,75 tot f 72.148,80, de salarissen van f 2511,— tot f 11700,60. Het aantal werklieden klom van 14 op 81, dat der ambtenaren van 1 op 16.

Namens het personeel werd daarop door den Directeur, den heer Ochtman, een tegeltableau, voorstellende de fabriek voorheen en thans, aangebeden.

Burgemeester Ter Laan bracht hulde aan de toewijding van het personeel, den arbeid van de commissie voor de bedrijven en inzonderheid aan dien van haren voorzitter, den heer Duijs.

Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer Driessen, burgemeester van Westzaan, welke gemeente haar gas van Zaandam betrekt; den heer J. A. Zaalberg, oud-secretaris der gemeente en den werkman J. Pieterse, die met zijn medewerklieden P. Prins, J. Bus en E. Kist, hun zilveren jubileum als geëmployeerden aan de fabriek vierden.

BUITENLANDSCHE BERICHTEN.

Vivian B. Lewes. f Professor V. B. Lewes, de vroegere docent in de scheikunde aan het Royal Naval College te Greenwich en een der beroemdste specialiteiten op het gebied der lichtgas-productie in Engeland, is in het stadje Molt, in Elintshire, waarheen hij gekomen was, om een lezing te houden over het gebruik van ontploffingsmiddelen in dezen oorlog, overleden. Hij werd twee en zestig jaar oud.

Belgische kolenproductie. De netto-productie aan kolen van de Belgische mijnen gedurende het tweede kwartaal van dit jaar is gestegen tot 2V4 millioen ton. In het district Luik is het aantal werkende mijnarbeiders normaal; in die van Bergen en Charleroi wordt slechts 4 a 5 dagen per week gearbeid. Maandelijks worden ongeveer 40.000 ton cokes geproduceerd ; tot nog toe is het niet gelukt die productie op te voeren. Trouwens alles wordt niet eens verbruikt en de voorraden worden hoe langer hoe grooter.

Steenkolen- en Cokesgebrek in 11 a 1 ië. Italië heeft aan steenkolen in het jaar IQI3 uit Engeland ongeveer 10.000.000 ton en uit Duitschland ruim 1.000.000 ton betrokken en aan mijncokes uit beide landen, in hoofdzaak echter uit Duitschland circa 400.000 ton. Gedurende het tijdperk 1 Augustus verleden jaar en 31 Juli van dit jaar ontving het aan steenkolen circa 2.500.000 ton minder dan ’t zeer dringend noodig had, terwijl het sedert begin Maart van dit jaar tot einde voor verleden maand, dus tot einde Augustus bijna in ’t geheel geen cokes heeft ontvangen. Wel heeft het minder steenkool noodig voor de lichtfabrieken en voor de industrie van luxe artikelen, maar daarentegen gebruiken de fabrieken, welke voor het leger en de marinewerken en vooral de marine zelf, beduidend meer brandstoffen, zoodat over het geheel genomen, Italië gedurende den oorlog enorm grootere hoeveelheden kolen moet betrekken, dan in het jaar IQI3.

Tusschen 1 Maart en einde Augustus van dit jaar werden in Genua slechts 4.000 ton mijn-