aardbeving van 18 April zijn ontstaan. Volgt beschrijving van de reparatie der voornaamste toevcerleidingen.

„Finss- und Brunnentemperaturen beim Wasserwerk der Stadt Florenz,” van Prof. Dr. Gustavo Gasperini.

Na beschrijving van de ligging van de waarnemingsputten ten opzichte van de rivier en na beschrijving der grondlagen, waaruit de putten het water onttrekken, volgt een tabel met waarnemingen. Hieruit blijkt, dat de temperatuur van het water uit de putten samenhangt met die van de rivier (de Arno). Echter laat het tijdsverloop tusschen de inwerking van de hoogere temperatuur van de rivier op die der putten er zich niet uit berekenen.

„Unterirdische Wasserscheiden” (met afbeeldingen) van F. Prinz. Het vaststellen van bovengrondsche waterscheidingen is betrekkelijk eenvoudig te doen. De vaststelling der ondergrondsche waterscheidingen echter is veel moellijker en tijdroovender. Aangezien in den regel de krachten welke den inwendlgen opbouw vormden, tot de krachten welke tot de vorming van de oppervlakte der gebergten leidden, in geenerlei verband staan, zal in vele gevallen de bepaling van een onderaardsch afwateringsgebied met behulp van een geologische oppervlaktebepaling tot verkeerde gevolgtrekkingen leiden. Dit laatste wordt nader aangetoond.

„Internationale Umschau”. Onder deze rubriek vindt men de beschrijving van een putccnstructie voor de waterleiding in Greenfield, (Man). Verder treft men er eene beschrijving van de reiniging van afvalwater van melkinrichtingen en slachterijen in ons vaderland, met eenige afbeeldingen. Er wordt verder getoond een transpcrttcestel voor het nemen van watermonsters, zocals in gebruik bij de waterleiding in Kansas.

Internationale Zeitschrift für Wasserversorgung, No. 21, 1-11-’l5.

Pr. Dr. F. Geinitz zet zijn beschrijving van de „hydrclogischen Verhaltnisse Mecklenburgs” voort. Dipl. Ing. Herzner geeft onder het hoofd „Landeswasserversorgung in den Niederlanden” een korte beschrijving van het rapport van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening betreffende eene Centrale Drinkwatervoorziening in Zuid-Holland, Noord-Hclland en Utrecht.

Beitrag zur Beeinflüssung ven Grundwasser

werken durch Hochwasser, van Dipl. Ing. A. Lang.

E. Prinz zet zijne beschouwingen over „Unterirdische Wasserscheiden” in het vorige nummer begonnen, voort.

Water and Water-Fngineering. No. 203. 15-11-1915.

„Ccnservation of Water by Storage”, van Prof. Dr. George F. Swain, Yale University.' Dit werk geeft een rijk geïllustreerde beschrijving van de methoden van watervang in N.-Amerika, in verband met de rivieren, bcsschen, hydrografische en meteorologische toestanden, enz.

„The relation of streain gauging to the science of hydraulics,” door C. H. Pierce en R. W. Davenport.

Dit is een afdruk uit het „Water Supply Paper”, 375 C, van de U. S. A. Geclogical Survey, 1915, handelende over stroommetingen.

„Leakage from lead joints”, door A. H. Smith.

Dit artikel bevat het verkort verslag van een interessante lezing in de New England Waterworks Asscciaticn (U. S. A.) over het lekken van Iccdverbindihgen. Medegedeeld wordt, dat het waterverlies door lekken bedroeg, in Cleveland (Ohio): 7%; in Worcester (Mass.) 19%; in Boston: + 15%, n.l. 10 tot 25 gallons (a 4'/-. L.) daags per hoofd! Voor andere steden in N. England: 10 gals. daags per hoofd, enz. waarbij het groote waterverbruik in N.-Amerika wel in aanmerking is te nemen. Een andere proef wees een lekkage van 1.58 gals. (_. 7.1 Liter) daags per voet (0.30 M.) van den locdring-cmtrek, die per pijp aanwezig was. De ervaring leerde alzoo, dat locdverbindingen nooit fleschdicht zijn, maar dat op een verlies van ten minste 1 gal. (4‘A L.) daags per voetlengte (0.30 M.) loodringomtrek gerekend moet worden (d.i. op 15 Liter daags per M. ontwikkelde locdring-lengte). Voor een 10" buisleiding met lóodverbindingen op 4 M. onderlingen afstand, heeft elke loodring juist ongeveer 0.30 M. ontwikkelde lengte. Het lekverlies zou daar naar dien maatstaf minstens L. daags per verbinding, d. i. per 4 M. buisleiding derhalve ongeveer 1 L. daags per strekkenden Meter buisleiding bedragen of per Kilometer leiding 1 Mh daags verlies.

The Engineer, blzn. 251—254 en 278—280, 1915.

„Bradford Walersupply”. Dit artikel bevat een