Amsterdam te mogen dienen en hebben zij hem steeds als een rechtvaardig en gezien chef geëerd.

Er ging van Geerlino als bedrijfsleider een invloed ten goede uit, veel grooter, dan zij, die hem slechts oppervlakkig hebben gekend, zullen kunnen vermoeden, doch die op de ingenieurs, welke sedert 1906 onder hem hebben gewerkt, een stempel heeft gedrukt, dat hen in hunne latere praktijk zal blijven kenmerken, en waardoor Geerlinq’s geest nog lange jaren na zijnen dood zal voortleven.

Thuis als geen ander in ieder detail van het vak, in het gelukkig bezit van een zeer helder verstand en een gezond oordeel, zorgzaam tot het uiterste, voorzichtig en steeds vooruitziend, deed hij geen stap, noch nam hij een maatregel, of hij had de mogelijke gevolgen naar alle richtingen overzien.

Onaangename verrassingen, die de meesten onzer in de praktijk zorgelijke oogenblikken hebben berokkend, bleven hem bijna altijd bespaard; had Geerlino zich eenmaal in zijne studeerkamer den te volgen weg gebakend, dan kon een ieder dezen veilig volgen en zeker zijn, dat het doel zonder tegenslag zou worden bereikt. Voor de jongeren, die minder zorgelijk van aanleg waren en hun goede genius als factor voor snel en doeltreffend slagen meenden te mogen doen medetellen, was het menigmaal moeilijk, zich steeds naar zijne orders en wenschen, waarbij stipte opvolging geeischt werd, te schikken, doch niettemin zullen ook zij volgaarne erkennen, dat Geerling’s inzicht zoo goed als altijd het juiste was.

Deze zijne nauwgezetheid en critische, in de kleinste details analyseerende, geest, die hem in het bedrijf slechts zelden deden mistasten, mogen hem in het lot snelle ontwikkeling brengen van zijne vaak juiste en voortreffelijke denkbeelden te zeer hebben belemmerd, zij hebben zonder twijfel eenen uitnemenden invloed geoefend op de resultaten van het door hem beheerde bedrijf en zijn de oorzaak geweest, dat gedurende zijne leiding de „Oost” steeds als een voorbeeld heeft gegolden van eene deugdelijk geëxploiteerde en uitmuntend georganiseerde gasfabriek.

Gewerkt heeft Geerling zonder ophouden, rust of verpoozing gunde hij zich slechts gedurende zijne vacantie en bijna dagelijks was hij tot laat in den nacht aan den arbeid. Steeds op verbeteringen bedacht men denke slechts aan zijne vereenvoudigde constructie van het jagerhordensysteem voor zuiverkisten, aan den door hem geconstrueerden verbrandingsoven voor de afvoergassen van het Ammoniumsulfaatbedrijf, gepubliceerd in de Algem. Vergadering te Utrecht in 1909, heeft hij het productievermogen der Oosterfabriek voortdurend opgevoerd.

Toen het vrijwel stilstaand bevolkingscijfer van Amsterdam in het crisisjaar 1908 twijfel deed rijzen aan de noodzakelijkheid van den bouw van eene derde gasfabriek, was hij het, die, mits hem de noodige gelden werden toegestaan voor enkele betrekkelijk geringe uitbreidingen, een jaarproductievermogen van 50.000.000 voor zijne fabriek den Directeur kon en mocht garandeeren. In 1912 heeft „Oost” dan ook ruim 49 millioen M^.