Er kan weinig twijfel bestaan, dat wij tot hiertoe verkwistend en zorgeloos ten opzichte van onze methoden tot voortbrenging en benuttiging van de kolen zijn geweest, en dat er niet alleen groote bezuinigingen in beide richtingen zijn te bereiken, maar ook, dat het vraagstuk van de algemeene toepassing van meer wetenschappelijke methoden ten opzichte van deze zaken er een is van groot, wezenlijk belang, met het oog op de moeilijke periode, die onmiddelijk na den oorlog zal volgen.

Eenige jaren voor den oorlog is de hooge kolenprijs aan de mijn hoofdzakelijk toe te schrijven aan het dieper delven, hoogere loonen en grootere voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van de mijnwerkers. Het gevolg van de groote kolenstaking in 1912, en de wetgeving die zij uitlokte, werkten ook in dezelfde richting. En als, zooals waarschijnlijk is, de prijzen voortgaan met grooter versnelling te stijgen na den oorlog, vergeleken bij de periode vóór den oorlog, zal het vraagstuk van de beste benuttiging van de brandstoffen voor de natie van verhoogd belang zijn.

Als iets in staat is om het publiek voor den ernst van den toestand wakker te schudden, zijn het de statistieken, door het Geologische Congres in het jaar 1913 openbaar gemaakt in het rapport over de kolenvoorraden. Volgens dit rapport zou de mogelijke en waarschijnlijke voorraad van de steenkolen van alle soorten, die beschikbaar zijn binnen 6.000 voet onder de oppervlakte in het geheel 7.397.533 millioen metrische tonnen bedragen.

De voorraad kolen van de wereld. Het feit, dat de beschikbare steenkolenvoorraad in Engeland slechts 1 40 is, terwijl die van het geheele Rijk niet meer dan ongeveer 1 4 bedraagt van het totaal, waarop de voorraad van de geheele wereld wordt geschat, moet worden ingeprent aan iedereen, die verantwoordelijk is voor de economische ontwikkeling van onze nationale en imperiale hulpbronnen, hoofdzakelijk met het oog op het feit, dat de Vereenigde Staten, waarvan de mededinging waarschijnlijk in de onmiddelijke toekomst veel ernstiger zal worden gevoeld, dan ooit te voren, meer dan de helft van de kolen bezit, waarop de voorraad van de geheele wereld wordt geschat, en dat zij ook, betreffende de twee voornaamste voorwaarden, die van qualiteit en van delvingskosten waar-

schijnlijk in het voordeel zijn, vergeleken met Engeland en het Britsche Rijk.

Bovendien moet erop gewezen worden, dat in de Vereenigde Staten zoowel de regeering als de Universiteit van Illinois, gedurende eenige jaren, talrijke, belangrijke chemische onderzoekingen en proeven op groote schaal hebben verricht, betreffende de geaardheid van de voornaamste Amerikaansche kolensoorten en hare geschiktheid voor verschillende economische doeleinden, en dat dientengevolge Amerikaansche fabrikanten veel meer systematische inlichtingen te hunner beschikking hebben omtrent de kolen van hun land, dan tot nu toe hunne Engelsche mededingers. Ook heeft de regeering van de Vereenigde Staten, die haar befeid voor het behoud van de natuurlijke hulpbronnen aanhoudend uitbreidt, reeds door hare wetgeving maatregelen genomen, om de ontijdige exploitatie van de kolenvelden in Alaska te voorkomen. Ook Canada is niet achtergebleven bij zijn nabuur, wat wordt bewezen door de onlangs plaats gehad hebbende grondige onderzoekingen betreffende de kolen van Canada, met betrekking tot hare economische hoedanigheden, verricht aan de Mc. Gill-Universiteit, Montreal, op bevel van het domeinbestuur, en in zes dikke deelen, in de jaren 1912 en 1913, door het mijndepartement uitgegeven. Zulke omvattende onderzoekingen zijn in Engeland nooit ondernomen, niettegenstaande zij er hoog noodig zijn. De commissie is van oordeel, dat het voorbeeld van de Vereenigde Staten en van Canada door de regeering van Engeland met voordeel voorde industrieele gemeenschap zou kunnen worden nagevolgd, en dat er voorstellen moesten worden gedaan om de regeering te nopen, voldoende fondsen ter beschikking te stellen tot het houden van verdere onderzoekingen en navorschingen betreffende de chemische hoedanigheid van de voornaamste Engelsche kolen, de beste middelen tot hare verdere ontwikkeling in het nationle belang, en betreffende vraagstukken van kolenbezuiniging, met inbegrip van het benuttigen van al de bijproducten, die van de kolen zijn te verkrijgen.

Vraag en voortbrenging. De snelle vermeerdering gedurende de laatste jaren van de viaag naar kolen over de geheele wereld wordt aangetoond door de onderstaande, benaderende cijfers over de tienjarige periode, onmiddellijk voor het uitbreken van den oorlog;