BERICHTEN VAN HEINDE EN VERRE.

DIVERSEN.

In verband met de lichtbesparing heeft de Minister van Waterstaat aan de colleges van Ged. Staten verzocht, hun gevoelen te doen kennen omtrent eventueele invoering van bepalingen, dat rijwielen eerst één uur na zonsondergang tot een uur vóór zonsopgang licht moeten voeren en bij heldere maan geen licht behoeven te voeren, en tevens omtrent toepassing van denzelfden maatregel voor melk-, hand-, hondenkarren en dergelijke.

De Directeur van de Rijks-Kolendistributie heeft den 28 Juni j.l. aan de gasfabrieken den volgenden brief gericht, waarin aanwijzingen worden gedaan omtrent het koken op gas en waarin nogmaals gewezen wordt op de noodzakelijke bezuiniging.

Deze brief is tevens gezonden aan de gemeentebesturen in gemeenten, waarin een .gasfabriek gevestigd is. In een begeleidenden brief aan de gemeentebesturen roept de Rijks-Kolendistributie hun medewerking in, ten einde de noodige samenwerking te verkrijgen tusschen gasfabriek en electrische centrale en brandstoffen-commissie.

In aansluiting aan de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 23 Mei, heb ik de eer het volgende onder de aandacht te brengen.

Sedert de rantsoeneering van de gasbedrijven en inzonderheid gedurende de laatste maanden is door tal van gasfabrieken, ondanks herhaalde aanmaningen tot beperking, te veel gas afgeleverd. De zorgwekkende toestand van de kolenvoorziening laat niet toe, dat op deze wijze wordt voortgegaan; van Juli as. af zullen dan ook aan geen gasfabriek meer kolen worden verstrekt dan noodig zijn voor een gasafgifte van 65% van de overeenkomstige maand van het vorige jaar, tenzij zeer deugdelijk is aangetoond, dat met inachtneming van hetgeen hierna zal volgen, een overschrijding gewettigd is.

Naar mijn oordeel woi'dt de meeste waarborg tegen overschrijding van de 65% verkregen door een gedetailleerd stelsel van rantsoeneering toe te passen, bij welk stelsel men steeds in de allereeiste plaats voor oogen dient te houden de wenschelijkheid, om aan ieder, die op gas kan

koken, de daarvoor benoodigde hoeveelheid gas ter beschikking te stellen Volgens mijn meening zal voor koken een gasafgifte van 360 M-K per jaar als maximum moeten worden aangenomen.

De verlichting moet tot het uiterste worden beperkt, terwijl het industnegas moet worden beperkt tot 75% van het in November j.i. verbruikte kwantum, tenzij speciale ontheffing dooide Rijks-Kolendistributie is verleend; de noodzakelijkheid om bedrijven, welke van electriciteit gebruik kunnen maken, hierop over te brengen, blijft onverminderd bestaan.

Teneinde te kunnen beoordeelen, of iedere gasfabriek in alle opzichten medewerkt en het hare heeft gedaan daar te bezuinigen waar dit mogelijk is en de hoeveelheid gas, waarover beschikt wordt, daar te brengen, waar zij uit een oogpunt van goede kolenvoorziening moet worden gebracht, zal ik gaarne geregeld den 28sten van elke maand een schema ontvangen, waaruit mij de door u gedachte verdeeling voor de volgende maand zal blijken. Ik behoud mij voor de door u gedachte verdeeling, indien deze naar mijn oordeel niet juist mocht zijn, te wijzigen. Het op deze basis voor Juli opgestelde schema, zie ik uiterlijk 5 Juli a.s. tegemoet.

Ten einde uniformiteit te hebben in de opgaven van de verschillende gasfabrieken, gelieve u de volgorde als volgt te nemen:

Voor de maand.... is noodig:

Voor.. aansluitingen a.. M“. per aansl. totaal M-‘.

Voor., aansluitingen a.. per aansl. totaal M-*.

Voor industriegas M“.

Voor publieke verlichting M-‘.

Voor eigen gebruik ML

Totaal.... M“

Wanneer men bij een op deze wijze streng doorgevoerde rantsoeneering niet tot de besparing van 35% van de overeenkomstige maand van het vorige jaar komt, zal, indien dit aan de Rijks-Kolendistributie overtuigend is aangetoond, het betreffende gasbedrijf voor een hoogere toewijzing in aanmerking worden gebracht.

Ik vestig er bij voorbaat reeds uitdrukkelijk