Commissie, Gemeentebestuur en Bolsius’ medeleden nog daarom heen stonden geschaard.

Minckelers was, dank zij de bemoeiingen van Bolsius, te voren reeds gehuldigd door het aanbrengen van een medaillon in den gevel van het nieuwe gebouw van de Societa Italiana per il gaz te Milaan. Zulks als gevolg van het in kennis komen te Parijs, tijdens het Gascongres van 1900, met den Milaneeschen gasdirecteur Cav. Leone Mariana en het dien collega toonen van de in het Pavillon du Gaz geëxposeerde bewijsstukken. |

In 1905 bezorgde Bolsius een herdruk van de Mémoire sur I’air inflammable tiré de différentes substances, waarin in 1784 Minckeleb» zijn proeven en daarbij verkregen resultaten beschreven had. Bolsius zette daarmede de kroon op zijn werken voor de nagedachtenis van Minckelers.

De Brouwer en Minckelers, twee namen die voor Bolsius veel zeggen! Is het wonder, dat Bolsius van achter zijn schrijftafel dagelijks naar de door Rotsaert geboetseerde buste van den eersten en naar het door Paul du

Bois gemodelleerde basreliëf van Minckelers (afgietsel van een gedenksteen in het plaatsje Heverlé bij Leuven, waar in het slotpark van den hertog van Aremberg in 1783 de eerste met gas gevulde ballon werd opgelaten) wil opzien?

Graag had ik een portret van den jubilaris gehad, waarbij de schoorsteen met deze buste en dit bas-relief tot achtergrond diende, doch het onvoldoende licht heeft dat, gelukkig, belet. Gelukkig want zou er iets onwaarschijnlijkers te bedenken zijn dan Bolsius den rug keerend naar die twee?

Nóg kan de Vereeniging van Bolsius veel verwachten, nóg leeft hij geheel en al met haar mee en maakt hij zich warm voor haar bloei en belangen; op het oogenblik maakt hij deel uit van hare Kolen-Commissie en van hare Commissie van Redactie en geeft hij dus wederom van zijn werkkracht voor haar wel en wee.

Moge dat nog ettelijke jaren zoo blijven, hem voldoening gevend, de Vereeniging tot nut. J. H. J

Standbeeld van J. P. Minckelers te Maastricht.