materiaal, doch bovendien munten zij uit door gelijkmatige warmteverdeeling, terwijl de mogelijkheid om hooge oventemperaturen te bereiken alleen begrensd wordt door de vuurvastheid van de ovenbemetseling. Bij dat al is de bediening zeer gemakkelijk, eischt geen speciaal geschoold personeel en kan zoo noodig zelfs op automatische wijze plaats vinden.

Een „Revergen” oven ziet er uitwendig eenigszins uit als een groot formaat industrieoven voor gasvormige brandstof.

De buitenmantel wordt gevormd door staalplaat bevestigd aan een geraamte van U ijzer, verbindingsstangen en steunplaten. Daar binnen bevindt zich een dikke bemetseling van zeer vuurvasten steen.

De voorzijde wordt afgesloten door een gemakkelijk te hanteeren, van tegenwicht voorziene valdeur, terwijl voor speciale doeleinden ook wel ovens worden afgeleverd met een tweede deur aan den achterkant, hetgeen continubedrijf gemakkelijk maakt.

De gastoevoer yindt aan de beide lengtezijden plaats. De van een afsluiter voorziene hoofdleiding splitst zich in twee branderbaren, op welke een aantal buisbranders, elk van een kraan voorzien, aangesloten zijn. De branders monden in de ovenruimte uit, ter hoogte van den werkvloer, daar waar ook de verbrandingslucht den oven binnen treedt.

De verbrandingslucht wordt voorgewarmd in de regeneratieafdeeling, welke het geheele voetstuk van den oven inneemt. Bij deze regeneratie hebben wij niet, zooals gebruikelijk, een samenstelling van evenwijdig of kruisgewijs loopende kanalen, door welke de toestroomende lucht en de wegstroomende schoorsteengassen elkaar in tegenstroom passeeren. In plaats daarvan bestaat de regeneratie uit twee geheel van elkaar gescheiden helften, die alterneerend werken: terwijl de eene helft door de doorstroomende schoorsteengassen sterk verhit wordt, stroomt door de andere helft de lucht toe en wordt daarin op hooge temperatuur gebracht. Na een bepaalden tijd wordt omgeschakeld, zoodat elke regeneratiehelft beurtelings verhit wordt en daarna de opgenomen warmte aan de lucht afgeeft. Het omschakelen der stroomings-richting voor de stroomingsgassen en de verbrandingslucht geschiedt op zeer eenvoudige wijze door slechts één hefboom om te zetten. Het is deze omkeerbare of reversibele regeneratie, die aan dit oventype

den naam van „Revergen” heeft doen geven.

Terwijl de plaatsing van de regeneratie in het voetstuk van het toestel een goede en gelijkmatige vloerhitte in den oven waarborgt, geeft de splitsing van de regeneratie in tweeën een waarborg tegen lekkage met de daaraan verbonden mindere goede uitkomsten. Ook krijgt men een hooger nuttig effect, omdat het warmtegeleidend vermogen'van de steenen als belemmerende factor niet mee telt.

De regeneratie-inrichting wordt berekend naar de grootte van den oven, de te bereiken oventemperatuur en dus ook naar het gasverbruik. Werkt een oven op hoogere capaciteit, dan wordt de regeneratie eenigszins overbelast, hetgeen zich in een sterkere temperatuursstijging aan den schoorsteen-inlaat afspiegelt.

Gasverbruik per uur Oven-Temperatuur Temp. der Schoorsteengassen 10,5 M 3. 1050° C. 65° C. 16,8 „ 1300° „ 105° „ 22,4 „ 1360’ „ 182° „ 28,0 „ 1410° „ 315° „

Als voorbeeld hiervan vermelden wij een „Revergen”-oven van 150 X 90 cM. werkruimte welke de volgende resultaten gaf:

Deze cijfers doen allereerst zien, dat bij kalm bedrijf—dus voor normaal werk de afvoergassen met 65° C. weggaan, in welk geval het toestel een nuttig effect van 97 heeft.

Wordt het bedrijf geforceerd, zooals in het vierde geval, dan stijgt de schoorsteentemperatuur tamelijk sterk, hoewel ook in dat geval nog een hoog rendement bereikt wordt: + 900/o.

Bij de ~Revergen”-ovens'is het bereiken van temperaturen boven 1500° C., gepaard aan een gelijkmatige warmteverdeeling, een zaak die zonder groote warmteverliezen te doen is, terwijl dit vroeger zelfs bij ovens van matige afmetingen altijd een zeer moeilijk vraagstuk geweest is.

Uit het in groote hoeveelheden geboden cijfermateriaal zullen wij slechts enkele grepen doen.

Allereerst een overzicht van proefnemingen verricht onder toezicht van hét Engelsche Ministery of Munitions.

De proef werd genomen met een „Revergen oven van 150 X 90 X 60 cM. afmetingen en ter vergelijking met een soortgelijke oven van een der beste gewone typen uit den handel.

De eisch was den oven van koud op 820° C. te brengen, dan te laden met staalblokken en