vroegtijdié toe over, de kamereenheden te vergrooten en den laadtijd op 24 uur te brengen. Ook deze constructie is als ten volle gelukt te beschouwen.

De constructie van den verticalen kameroven voor 24 uurs-bedrijf sluit zich in het algemeen aan bij die van den oven voor 12 uurs-bedrijf. Het was wederom de Thüringer Gas-Mij in Leipzig, die, de firma Klönne de mogelijkheid opende op de gasfabriek Böhlitz-Ehrenberg een ovenblok voor 24 uurs-bedrijf met 18000 dagproductie te bouwen.

Elk der 3 ovens heeft 6 kamers met een laadvermogen van 3 ton. De lading geschiedt op dezelfde wijze als bij de kamerovens met 12 uurs-bedrijf door middel van voor dat doel gebouwde vulwagens. Voor het afvoeren der cokes dient een electrisch bewogen, expres daarvoor geconstrueerde, wagen met afneembare bakken, die buiten de stokerij door eene de cokesplaats bestrijkende electrische loopkat afgenomen en verreden kunnen worden. De ovens zijn sedert een half jaar in bedrijf en werken zeer goed. De in het begin van Mei gedane proefstoking heeft schitterende resultaten gebracht. Ter vergelijking zullen de door de bouwfirma gegarandeerde en de bereikte resultaten naast elkaar gesteld worden, waarbij er op gewezen wordt, dat deze resultaten bij droog bedrijf bereikt werden.

gegarandeerd, bereikt.

Gasopbrengst bij 15° C. en 760 mM. 33,5 41,72 M^. Opbrengst per oven van 6 kamers 6100 „ 7360 „ „Wertzahl”= gasopbrengst X calorische waarde 15° C. 760 mM. 165792 » 179521 „

Verbruik voor de vuren. . . . 12,09%

In het vooruitzicht, het laden onder omstandigheden in ééne enkele, 8 urenploeg af te wikkelen, ligt ongetwijfeld iets bekoorlijks. Heden, nu als vrucht der revolutie, de loonen tot een uitermate hoog peil opgevoerd zijn en daarbij de arbeidspraestaties van den afzonderlijken arbeider tot een nog nooit te voren bereikt laag peil gedaald zijn, moet de onafhankelijkheid van menschelijken arbeid bijzonder hoog worden aangeslagen.

Het spreekt vanzelf, dat bij verlenging van den destillatietijd en bij eene grootere gasopbrengst met eene geringere calorische waarde van het lichtgas rekening moet worden gehouden. De laatste jaren hebben bewezen, dat het zeer goed mogelijk is, met eene geringere warmtewaarde te volstaan, dan men vroeger aannam.

In het streven, de verticale kamerovens aan

de grootste bedrijven aan te passen, bouwt de firma Klönne reeds thans ovens met een laadvermogen per kamer van 5 ton. Dergelijke ovens zijn in bouw op de gasfabrieken in Neukölln en Crefeld.

In verband met het feit, dat de bouwkosten in de laatste jaren eene nog nooit gekende hoogte bereikt hebben, is de firma er toe overgegaan verticale ovens als vrijstaande ovens te bouwen, dat is, zonder stokerij, slechts onder een dak, waarvoor de verticale ovenverankeringsstijlen als dragers dienen, om daardoor de kosten voor het bouwwerk zelf lager te maken. Sedert ongeveer D'2 jaar is eene zoodanige inrichting aan de gasfabriek Neukölln in bedrijf en heeft tot geen klachten, van welken aard ook, aanleiding gegeven. Ook de ovens in Crefeld zoowel als die in Lörrach, Rochlitz, Markneukirchen en Hollerich, worden als vrijstaande ovenblokken door de firma Klönne gebouwd.

De tot nu toe gebouwde verticale kamerovens hadden ingebouwde generatoren en werden dus met generatorgas verhit. Aangespoord door aanwijzingen van Directeur Finkler te Neukölln, nu Dresden, werden berekeningen gemaakt op basis van het gebruiken van het eigengas voor ondervuur. Bij deze berekeningen kwam men tot het verrassende resultaat, dat het onder bepaalde omstandigheden voordeeliger zijn kan, wanneer de inrichting zoo gebouwd wordt, dat de ovens met het eigen gas of met gas uit afzonderlijke centraal-generatoren verhit worden. De gasfabriek Neukölln laat eene dergelijke inrichting door de firma Klönne bouwen, waarbij de ingebouwde generatoren geheel vervallen en de verhitting door het eigen gas na afscheiding van teer en ammoniak geschiedt. Dit verhittingsgas wordt den oven door een vernuftig buizensysteem toegevoerd en de branders zijn zoo geconstrueerd, dat zij zoowel voor lichtgas en watergas, als bruinkoolgas kunnen worden gebruikt. Het werk aan den oven zelf is belangrijk vereenvoudigd, doordat het altijd lastige slakken wegvalt en alles heelemaal schoon blijft. Als verder voordeel kan gelden, dat, door de goed doordachte gasverhitting, de bedienende werkman de ovenverhitting geheel in de hand heeft. Overigens maken de groote kamerafmetingen het noodig, dat de kolenvulwagens electrisch gedreven worden.

Voor de bediening van een verticale kamerovenbatterij tot 100.000 MT dagproductie zijn bij 24 uurs-bedrijf 4, ten hoogste 5 man noodig.