met ons personeel? Dat moeten wij leeren begrijpen, wij moeten elkapder opvoeden. Wij hebben in te zien, dat er een stille medezeggingschap is, die tot ware medezeggingschap voert. Dat er gedachten zijn, welke in ons niet kunnen opkomen, omdat wij op ander gebied werken.

Maar zij, die met ons werken, hebben te begrijpen, dat ook zij moeten leeren; dat hun woord eerst geleidelijk van waarde wordt. Dan aan ons dat woord naar waarde te schatten, maar dan ook het te aanvaarden.

En met onze bestuurderen ? Waar gaarne gezien wordt en gewenscht wordt, dat onze werklieden en ambtenaren met ons medespreken om met ons het algemeene welzijn op te bouwen, moeten onze bestuurderen er aan denken, dat ook wij willen begrepen en gewaardeerd worden. Dat ook wij een zekere medezeggingschap wenschen, in tegenstelling met het ingrijpen van bovenaf in ons werk, wisselend met wisselingen in Gemeenteraad of Colleges. Dal het niet alleen de Directeur van het bedrijf moet zijn, welke zich naar beide zijden heeft aan te passen.

Mijne Heeren

Ik heb getracht in het door mij gezegde, tegenover het donker ook het licht te zetten. Het licht is er. Het is in aantocht. Wij zien lichtpuntjes, wij zien tusschen de donkere wolken de lichtstralen van tijd tot tijd doorbreken. Wij voelen, dat de dag nadert, dat er weer een oogenblik zal zijn, waarop het volle dag en volle middag is; en zoo geloof ik, dat gij het met mij eens zult zijn, dat ik mijn aarzelend zeggen van de eerste regels van het Oud-Nederlandsche lied mag veranderen in een besliste uitspraak: „Het daghet in den Oosten, het lightet overal”.

En hiermede open ik de 48**“ Algemeene Vergadering van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland.

(Toejuiching).

Mededeeling omtrent het verslag van de 47ste Algemeene Vergadering, gehouden op 25 en 26 Juni 1919 te Maastricht.

De Voorzitter. Zooals de heeren weten, is het verslag niet uitgekomen op den juisten

datum, eenigszins te laat, en het is zeer lastig om te zeggen aan wien de schuld daarvan ligt.

In het begin zijn er groote moeilijkheden geweest met het los krijgen van de gegevens van degenen, die gesproken hebben. In dit verband wil ik de heeren, die morgen een voordracht houden of een eenigszins lange inleiding geven, dringend verzoeken om die gegevens zoo spoedig mogelijk in te zenden, want ik kan namens het Bestuur de verzekering geven: het verslag van deze Algemeene Vergadering zal per se vóór den reglementairen tijd van 1 November verschijnen.

{Toejuiching).

Mochten stukken niet ingezonden worden, dan zal eenige malen gerappelleerd worden en dan gaat het verslag door, met kennisgeving in het verslag, dat de betrokken redenaar in gebreke gebleven is zijne gegevens in te sturen.

Maar ik wil de schuld niet heelemaal schuiven op degenen, die het vorig jaar gesproken hebben. Er zijn ook moeilijkheden geweest met de drukkerij; den laatsten tijd is er weder stagnatie geweest, waar onze Vereeniging zelf veel drukwerk aan de drukkerij heeft moeten geven.

Heeft iemand iets naar aanleiding van dit verslag of naar aanleiding van het uitkomen van het verslag in het midden te brengen? Zoo niet, dan is het verslag vastgesteld.

Mededeeling omtrent het Statistiek Overzicht van de Bedrijfsresultaten enz. over 1917.

De Voorzitter. Deze Statistiek is nog niet verschenen en hierbij zijn groote moeilijkheden ondervonden van de leden onzer Vereeniging.

Ik weet wel, dat niemand gaarne de cijfers van zijn bedrijf afgeeft, dat men ze dikwijls niet mag afgeven vóórdat zij officieel ter kennis gebracht zijn van het betrokken gemeentebestuur, maar toch moet ik wel wijzen op een zeer sterk contrast wat betreft het binnenkomen van gegevens.

Wanneer wij vragen stellen in het belang van de Statistiek, dan kan het soms nog meer dan een jaar duren eer een directeur antwoordt; en toen wij enkele maanden geleden op een Zaterdag formulieren rondzonden om gegevens te krijgen in het belang van de directeuren zelf, om eenige actie te kunnen voeren voor salarisverbetering, waren op den volgenden