zijde eener quitantie, op een prentbriefkaart of met een smaakvol sluitzegel.

Om de betrekkelijk hooge kosten aan dergelijke maatregelen verbonden, voor ieder zoo laag mogelijk te maken, geve onze Prop. Commissie maandelijks of op tijden, die tot een bijzondere toepassing van het gas aanleiding geven, in „Het Gas" een aanwijzing voor een gewenschte mededeeling of een model van een pakkende advertentie; zij doe cliché’s aanmaken, welke achtereenvolgens aan ieder verhuurd kunnen worden; zij late prentbriefkaarten drukken, waarop een leuke, aantrekkelijke voorstelling met toepasselijk bijschrift en stelle smaakvolle sluitzegels verkrijgbaar.

Verschillende mededeelingen zouden wellicht voor ieders gebruik aan ons Bureau zijn te verstrekken door de op hoogen prijs te stellen tusschenkomst van collega’s die reeds op aantrekkelijke en doelmatige wijze propaganda maken.

In ieder geval geve onze Prop. Commissie leiding door middel van aanwijzingen en mededeelingen in ons orgaan; zij trachte vooruit te zien en geve haar raadgevingen zij kome dus tot ons, en geve niet, zooals in haar laatste mededeeling, uitsluitend op verzoek, gevraagde inlichtingen.

(De vele mondelinge en schriftelijke vragen van collega’s, om van de ter vergadering getoonde exemplaren een model of afdruk te mogen ontvangen, pleiten voor deze zienswijze. Als de aandacht maar gevestigd wordt op gemakkelijk toe te passen maatregelen en reclamemiddelen, zullen velen, die door allerlei omstandigheden nu „nog niet aan propaganda doen”, gaarne daarvan gebruik maken).

Mogen deze „Gedachten over propaganda” bij allen ook gedachten opwekken, welke bevorderlijk kunnen zijn aan een doeltreffende propaganda voor de toepassingen van het gas. Dit zal stellig leiden tot voldoening van ieder onzer persoonlijk; tot voordeel van de bedrijven, die wij dienen en moeten leiden en tot een niet-gekende, schoone bloei van ons mooie gasvak.

Uit de vergadering werd o.m. gevraagd, hoe de gasprijs over muntmeters en voor industriëele doeleinden geregeld was, hierop kan ik antwoorden, dat het de bedoeling van de Bedrijfs-

commissie en van Burgemeester en Wethouders was om in April of Mei a.s. tot de volgende regeling te komen :

voor gewone- en voor ind. muntmeters: doeleinden:

de eerste 30 p. md. 2500 p. jaar 20 ets. „ volgende 20 „ „ „ 2500 ~ „ ~ 18 „ „ „ 25 2600 16 „ I. .> II II if II II II 14 „

De toeslag van één cent boven den prijs van het muntgas is vervallen en vervangen door deze regeling: iedere muntgasverbruiker betaalt een vast bedrag voor huur van meter, leiding en toestellen, 50 ets. per maand. Dit bedrag wordt maandelijks met de bijbetaling (alle muntmeters zijn voor een gasprijs van 15 ets. ingesteld) per quitantie geïnd.

Nog andere interessante vragen, bezwaren en gedachten werden geuit. Moge de Secretaris van Z.-W. of de Directeur C.-B. deze, kort saamgevat, ter algemeene kennis brengen, opdat ten slotte de meest geschikte grondslag gelegd worde, voor een doeltreffende propaganda!

Voorburg, 22 Februari 1921.

Uittreksel uit de notulen van de vergadering van Afdeeling Zuidwest.

De heer Schenke (Voorburg) houdt eene belangrijke lezing: ~gedachten over propaganda”. Behalve op de gewone middelen wijst hij op de voordeelen van een afdalende prijs, uitgaande van een tarief, dat bij een verbruik van 30 MA per maand rendeert. Het meerdere wordt dan tegen lageren prijs 'geleverd, met verschillen bij verschillende stijgingen van het maandelijksche verbruik.

Aan de hand van grafieken wijst hij op de gunstige resultaten te Voorburg verkregen door propaganda.

De heer Bonthuis (Goes) informeert naar de prijzen voor industriegas.

De heer Schenke zegt, dat daarvoor afzonderlijke tarieven bestaan.

De heer Payens (Roosendaal) vraagt naar de terugbetaling bij muntmeters. Hij betaalt terug bij te hoog verbruik, d.w.z. hetgeen meer is gebruikt dan de maandelijksche huur van de installatie.

De heer Schenke zegt, dat voor gewone en gasmuntmeters denzelfden prijs w'ordt berekend, maar bovendien voor de muntmeters huur van meter en installatie.