transport van de materialen te besteden kosten, worden bespaard en men behoeft daartegenover slechts de grondstoffen naar de plaats, waar de nieuwe oven gebouwd moet worden, te vervoeren.

De bouw van de kamers, die vroeger, tengevolge van niet passende vormstukken zeer tijdroovend was, wordt thans in korten tijd tot stand gebracht. Ik heb reeds vermeld, 'dat de bouw van een 6-voudige verticale kameroven, voorzoover de kamers en de gaskanalen betreft, binnen 8 tot 9 dagen kan geschieden.

De reparatierekening van de gasfabrieken wordt bij dit door de firma Klönne ingevoerde systeem zeer laag gehouden, in vergelijking tot vernieuwing van gemetselde kamerovens, die door de hooge steenprijzen met groote kosten gepaard gaat. De voeglooze kamerovens kunnen wellicht voor het een derde van de kosten van herstellingen aan gemetselde kamers in orde worden gehouden.

In plaats van de houten vormen, die bij de proef zeer ondoelmatig zijn gebleken, worden voortaan ijzeren vormen gebruikt, die in de eerste plaats eene gladde afwerking van de kamerwanden verzekeren en in de tweede plaats bij eiken verderen bouw opnieuw kunnen dienen.

De inrichtingen voor het machinaal opefien en sluiten van kamerdeuren werden tot dusverre hetzij met de hand, hetzij hydraulisch bediend. In het eerste geval waren, af hankelijk van de grootte van deTramerlading, een of twee man noodig om de deur door een handlier te sluiten. Bij de hydraulische inrichtingen kon men het wel zonder menschelijke arbeid of zoolang de bewegelijke gedeelten, die aan dampen en vuil blootgesteld zijn, functioneerden. Beide methoden waren aan elke afzonderlijke oven noodig, zoodat voor een ovencomplex evenveel van deze inrichtingen vereischt werden als er ovens voorhanden waren.

Met de nieuwe inrichting kan men eene geheele ovenbatterij door middel van electromotor-drijfkracht van één plaats bedienen. Tot dit doel zijn de gebruikelijke stangen van de afzonderlijke ovens op de wijze van gewrichten me* elkander verbonden en vormen zoodoende een gesloten geheel over het geheele ovenblok.

De aan deze stangen door middel van excenters bevestigde kettingen zijn met de seg-

menten, welke aan de assen van de kamerdeuren bevestigd zijn, door schroeven verbonden.

Om de snelheid van de uit de kamers vallende cokes te regelen en tijd te winnen voor het op zij gaan van de arbeiders, die de ovens bedienen, benevens om den stoot op de onder de kamers staande wagens of troggen zooveel mogelijk te verzwakken is een vloeistofrem aangebracht, welke met het stangenstelsel door een ketting of staaldraad verbonden is en in werking komt zoodra de kamerdeur ontgrendeld is en de last op het stangenstelsel werkt.

Ten einde de deuren te kunnen sluiten is een tandrad-overbrenging met krukas en krukstang aangebracht met welke het stangenstelsel door middel van een ketting veerend verbonden is. De tandradoverbrenging wordt door een electromotor, welke hetzij door een trekdraad of drukknopcontact in werking wordt gesteld, gedreven. Het inschakelen van den motor wordt automatisch geregeld door contacten op welke de krukas werkt.

Om de kamers te kunnen ledigen moet, om stooten te vermijden, eerst de ketting, die op het segment bevestigd is, worden gespannen, hetgeen geschiedt door de excenterhefboom 180“ om te leggen. Dan wordt de deur door middel van een op de sluitas bevestigde hefboom ontgrendeld en de deur gaat open. Tegelijkertijd komt de vloeistofrem in werking en de cokeskoek valt in de onder de kamers staande wagen of opvangtrog.

Nadat de cokes gevallen is en de wagen weggereden is wordt de deur gereinigd en zet de arbeider den motor door trekdraad of drukknopcontact aan, waarna de deur door het naar voren trekken van het stangenstelsel gesloten wordt. Zoodra de krukstang over 180°gedraaid is, wprdt de motor automatisch uitgeschakeld en het stangenstelsel blijft zoolang gespannen tot de arbeider de deur gegrendeld heeft. Bij het sluiten van de deur beweegt de zuiger van de rem zich naar beneden en houdt ten slotte het stangenstelsel vast in zijn oorspronkelijke positie.

Om nu de ketting voor het sluiten van de deur, welke met het stangenstelsel verbonden is, te ontspannen, wordt de motor nog eens ingeschakeld waardoor de krukstang wederom 180° draait en in zijn oorspronkelijke toestand terugkomt. De motor wordt ook nu weder automatisch uitgeschakeld.