gewenscht het aantal leden van 7 op 9 te brengen.

Verlangt iemand het woord over dit voorstel of stemming? Zoo niet, dan mag ik aannemen dat het is goedgekeurd.

(Instemming).

De Vergadering zal dus in verband met de aanneming van dit voorstel moeten overgaan tot de verkiezing van twee nieuwe leden van de Commissie voor het Fittersexamen.

Door het Bestuur worden daarvoor de volgende 4 candidaten gesteld:

J. Bolt (Assen), G. Heinstman (Hoorn), J. C. Mulder (Loosduinen) en J. Verkoren Jr., t. (Enschede).

Voorstel van de Commissie voor het Fittersexamen, om het Reglement voor het Fittersexamen te wijzigen.

De Voorzitter. Dit voorstel is opgenomen achter den rooster van werkzaamheden voor deze Algemeene Vergadering (bladz. 20).

De heer Dr. L. J. Terneden, (Awts/c/-<7ö«/). Mijnheer de Voorzitter! Mijne Heeren! De toelichting tot dit voorstel is m. i. duidelijk genoeg. Echter wil ik één punt nog even naar voren brengen.

Het klinkt wel wat vreemd, maar de Commissie heeft den practischen eisch moeten laten vervallen.

Bij het examineeren over het geheele land, zooals dit jaar, van ruim 100 candidaten, is het gebleken, dat het niet mogelijk is om werkstukken te laten maken. Wij moeten hier dus vertrouwen op de verklaring,welke de betrokken directeur daaromtrent afgeeft.

Namens de Commissie moet ik met den meesten nadruk er op aandringen, dal die verklaring, welke van de betrokken directeuren gevraagd wordt, met den meesten ernst wordt gegeven en niet om de onder hen staande fitters te protegeeren, vooruit te helpen. Wanneer een fitter op grond van die verklaring toegelaten wordt tot het Fittersexamen en daaraan voldoet, dan moet dat ook zijn een practische fitter. De fitter, die rondloopt met ons diploma, dus het diploma, waaraan het cachet onzer Vereeniging gehecht is, moet werkelijk ook een practische fitter zijn en niet alleen een theoretisch onderlegde fitter.

Wij hebben lang geaarzeld om dien eisch

te laten vallen, maar het is in de practijk onmogelijk, zelfs in de grootere plaatsen, om daar b.v. voor 33 fitters werkbanken klaar te hebben staan, en aan het werken daaraan dan weder 1 dag of meer te besteden. Dat mag van de examinatoren niet verlangd worden. De examinatoren, 32 in getal, zijn dit jaar 2 dagen, sommigen 3 dagen, zeer zwaar belast geweest en als wij aan dezen practischen eisch vasthielden, zou het volgende jaren misschien onmogelijk zijn om het examen in den vorm waarin het nu gedaan is, te blijven afnemen.

Verder wil ik de woorden van den Voorzitter onderschrijven. Ik heb persoonlijk ervaren de krachtige medewerking van de examinatoren en als Voorzitter van de Commissie wil ik nog eens onderstrepen de woorden van dank, welke de der Vereeniging tot de examinatoren heeft gericht voor de wijze waarop zij hun taak volbracht hebben.

(Instemming.)

De heer Prof. F. K. Th. van Iterson w. i. (Heerlen'. Mijnheer de Voorzitter! Mijne Heeren ! Door hetgeen medegedeeld is omtrent het Fittersexamen, dat vanwege onze Vereeniging afgenomen wordt, is mijn aandacht er weder op gevestigd, welk nuttig werk onze Vereeniging telken jaren verricht op verschillend gebied.

Ik denk aan het Fittersexamen; aan de propaganda voor het gasverbruik; ik denk ook aan hetgeen de Voorzitter in zijn openingsrede vanmorgen heeft betoogd, nl. hoe noodzakelijk het is dat voor het gasverbruik en de toepassing van het gas propaganda wordt gemaakt; dat de gasverlichting volstrekt nog niet verouderd is en hoe door toepassing van nieuwe vergassingsmethodes, de restlooze vergassing en andere procédé’s, nog een groote toekomst voor het gas bestaat.

Daarom verwondert het mij, dat op de begrooting van onze Vereeniging geen post staat: Rijkssubsidie, zooals ook de Vereeniging van Electriciteitsdirecteuren telkenjare ontvangt.

Ik zou gaarne van het Bestuur vernemen, waarom deze Vereeniging, die geheel soortgelijk werk verricht als die andere Vereeniging, en wellicht nog belangrijker diensten aan het Vaderland bewijst, wat dat betreft niet den stap doet, dien onze zooeven genoemde zustervereeniging met zooveel succes telkenjare verricht.

(In stem m ing).