cuppen geen voldoenden druk geven om bij sterk gestegen gasafgifte en een te nauw buizennet de stad behoorlijk van gas te voorzien.

In die gevallen kan men een aanjager plaatsen, die het gas uit den houder zuigt en onder voldoenden druk naar de regulateurs perst.

J. Kelly beschrijft een dergeiijke installatie te Bridlington. (K.)

The Gas World, 13 Mei 1922.

De bereiding van teer voor wegen in de gasfabrieken kan op de meest eenvoudige wijze geschieden door middel van stoom.

P. A. WiKNER geeft eenige resultaten, welke hij met een door hem gepatenteerde inrichting heeft bereikt. (K.)

Ihe Gas World, 20 Mei 1922.

Op het gebied van verbruikstoestellen bestonden in Amerika vroeger geen bepaalde

voorschriften, waaraan de fabrikanten zich bij de constructie eenigszins konden houden. In 1911 heeft de American Gas Association voorschriften gegeven. Eenigen invloed ten goede hebben deze wel gehad, maar grootendeels tengevolge van de vraag ook vanwege de gasfabrieken naar steeds goedkoopere toestellen, zijn de standaardvormen meer en meer verlaten en dreigt weer een chaos te ontstaan, zooals in ons land ook nog steeds bestaat.

Een korte beschrijving wordt gegeven van een verticale oveninstallatie systeem Dempster-Toogood te Batley.

Bij deze continu werkende ovens zijn telkens vier retorten, welke afzonderlijk worden verhit, rond één generator gegroepeerd.

De beschrijving is zeer oppervlakkig en het zal daarom van belang zijn verdere publicaties over dit nieuwe systeem af te wachten.

(K.)

Mededeelingen van de Kolen-Commissie.

In hare jongste vergadering is de Kolen-Commissie tot het besluit gekomen, dat het gewenscht en nuttig zou zijn, indien van hare handelingen meer naar buiten bleek, opdat de leden weer meer en evenals voor den oorlog in de Commissie gaan zien wat zij, in overeenstemming met haren meer langademigen naam is: de Commissie van advies in zake aankoop van grondstoffen en verkoop van nevenproducten.

Echter kon, bij hare besprekingen dienaangaande, de Commissie tot geen andere slotsom komen dan dat haar archief betreffende kolensoorten en -qualiteiten geen of althans uiterst geringe waarde meer heeft.

Daarom zal een geheel nieuw archief worden aangelegd en besloten werd den directeuren van gasfabrieken te vragen om hunne medewerking te verleenen door het mededeelen van verkregen resultaten en indrukken uit uitkomsten van analyse en practische ervaring. Een vragenformulier zal daartoe worden opgesteld en toegezonden ter invulling.

Ter zake van den omvang en aard van de adviezen besloot de Commissie, dat wel en dit even als voorheen adviezen zullen worden gegeven omtrent soorten op grond van de verzamelde ervaringen van anderen, maar dat geen adviezen van algemeenen aard, bedrijfspolitiek of -tactiek [in den zin bijv. van de vraag of het sluiten van termijncontracten aanbeveling verdient] zullen worden verstrekt.

Voorts behandelde de Commissie de vraag van het Rijksinstituut voor Brandstoffenceconomie om een vertegenwoordiger aan te wijzen bij te houden besprekingen ter zake van het brengen van uniformiteit in de wijze van aankoop, bemonstering en analyseering van kolen. De Commissie besluit het Bestuur in overweging te geven om den Voorzitter van de Kolen-Commissie als zoodanig aan te wijzen en op diens voorstel wordt tevens besloten het Bestuur te adviseeren tot het instellen van eene Commissie van scheikundigen, verbonden aan een gasbedrijf, om de Kolen-Commissie van advies te dienen omtrent de eischen van analytischen aard en betreffende bemonstering en keuring, welke hunne ervaring hun als gewenscht heeft doen blijken.

Ten slotte wordt nog gesproken over een bij de Commissie ingekomen vraag om zich te belasten met het opstellen van normen voor de klasseering van cokes naar hoedanigheid. Medegedeeld wordt, dat een lid der Vereeniging zich op het oogenblik bezighoudt met een onderzoek naar de samenstelling van verschillende cokessoorten. De Commissie besluit daarom de resultaten van dit onderzoek af te wachten alvorens omtrent bedoelde vraag te decideeren.

Namens de Commissie voornoemd.

De Secretaris,

J. H. JANSON,