de exploitatie van „Het Gas” en van andere Vereenigingsuitgaven of -bemoeiingen, als levering van propagandamateriaal en annoncecirculaires.

De groeiende behoeften van den dienst van het Centraal-Bureau en de in belangrijk grooter aantal dan te voren gehouden Commissievergaderingen, zijn oorzaak, dat het overschot niet nog grooter is.

De annoncecirculaires blijken bij voortduring in een behoefte te voorzien.

In het begin van het dienstjaar verscheen het ‘Statistisch Overzicht over 1917, terwijl in het laatst van het jaar ook het overzicht over 1918 werd uitgegeven.

Het Bestuur besloot, in verband met den gunstigen ftnancieelen toestand ook de volgende Statistische Overzichten in ongewijzigden vorm te doen verschijnen.

De inlichtingendienst van het Ceniraal-Bureau ondervindt van de directeuren van gasfabrieken ook nu nog niet de medewerking, welke noodig is om dien dienst geheel aan het doel te doen beantwoorden. Niettemin is de daaraan bestede tijd en zijn de daarvoor noodzakelijke uitgaven niet zonder nut, hetgeen kan blijken uit het gebruik, dat van den dienst wordt gemaakt.

Eenerzijds om den dienst nuttig werkzaam te doen zijn, anderzijds omdat grootere medewerking van de zijde van directeuren er wellicht door zal worden verkregen werd door het Centraal-Bureau een maandelijksche gegevensstaat gepubliceerd. Gedurende een drie of viertal maanden werden deze staten aan alle directeuren toegezonden, terwijl het de bedoeling was ze daarna alleen te zenden aan hen, die door gegevens te verstrekken het opmaken van den staat mogelijk maken.

Omtrent de werkzaamheden van de vaste Commissies uit de Vereeniging worde verwezen naar de afzonderlijke verslagen van die Commissies, welke wederom zeer veel nuttig werk voor de Vereeniging en voor de Industrie hebben verricht.

Omtrent de werkzaamheden van de Commissie voor het vraagstuk van Gasvoorziening over grooten afstand kan worden medegedeeld, dat hare studie omtrent het haar voorgelegde vraagstuk nog niet in een stadium was, dat daarover rapporten konden worden gepubliceerd.

Hare bemoei'ingen zijn in het verslagjaar ter voldoening aan een bij het Bestuur

ingekomen verzoek tot samenwerking met de Vereeniging, dat gedaan werd door den Directeur van het Rijksinstituut voor Brandstoffeneconomie uitgebreid en zij houdt geregeld contact met bedoeld Instituut ter zake van vraagstukken betreffende de mogelijkheid of wenschelijkheid van levering van gas door gasfabrieken buiten de grenzen van de gemeente, waarin die fabrieken zijn gevestigd.

Wat het Vereenigingsleven in den engeren zin aangaat, kan worden vermeld, dat de Vereeniging het overlijden te betreuren had van haar gewoon lid J. A. Ekerman, hem werden door den Voorzitter in de Algemeene Vergadering woorden ter herdenking gewijd.

Jubilea werden in het Verslagjaar gevierd door de gewone leden Ninaber v. Eyben, H. R. DE Breuk, D. A. Payens, W. Niermeyer, t., J. E. H. Bakhuis, c. i., A. Faber.

De heer de Breuk werd bij gelegenheid van dit jubileum en het neerleggen van zijne betrekking tot Eerelid van de Vereeniging benoemd. In de Algemeene Vergadering, die met opgewektheid te Haarlem werd gehouden, werden het gewone lid P. Bolsius en het buitengewone lid J. F. H. Roll tot Eerelid benoemd. Eerstgenoemde uit hoofde van zijne groote verdiensten jegens de Vereeniging en als nagekomen hulde bij zijn veertigjarig jubileum, laatstgenoemde om hem, na het neerleggen van zijne functie bij de Gasmeterfabriek te Dordrecht waardeering te toonen voor hetgeen hij voor de gasindustrie van ons land is geweest.

In de Algemeene Vergadering werden belangwekkende voordrachten gehouden en droegen vele leden, door het doen van mededeelingen, er toe bij, dat de vergadering wederom tot een nuttige is geworden.

Het Bestuur hoopt, dat de periode van bloei, zoowel ten opzichte van het ledenaantal, als ten aanzien van den geldelijken toestand, welke de Vereeniging in de laatste paar jaren is ingegaan, lang zoo moge voortduren en het wekt alle leden op daartoe het hunne bij te dragen.

Het Bestuur voor 1921:

O. S. Knottnerus, Voorzitter.

Dr. L. J. Terneden, Vice-Voorzitter.

J. Rutten, t., Secretaris.

D. A. Payens, Vice-Secretaris.

M. Levert, Penningmeester.

W. Niermeyer, t., Vice-Penningmeester.

J. A. A. OcHTMAN, Bestuurslid.