In een vertrek waar een aantal personen samen is, en dat tevens verlicht wordt, zullen de bewoners en de verlichting tot verwarming bijdragen.

Volgens Rubner ontwikkelt een volwassen persoon per uur 96 Cal. bij lichte handenarbeid ..... 118 „ bij zware handenarbeid 140 „ oudere menschen 90 „

In goed geventileerde vertrekken worden volgens H. Fischer door volwassen personen 100 en door kinderen 50 Cal. per uur aan de lucht toegevoegd.

In een vertrek waar de bewoners en de verlichting tot verwarming bijdragen, kan het voorkomen, dat de temperatuur te hoog wordt en men genoodzaakt is te ventileeren. Wil men door ventilatie voorkomen, dat eene verlangde temperatuur wordt overschreden, dan kan men zich van onderstaande formule bedienen.

__ w(1 + 0,0037 til 0,31 (ti —te)

L de voor ventilatie benoodigde hoeveelheid lucht van ti "C. in per uur.

w = Wi + Wa + Ws + W 4.

Wj het aantal Cal. per uur door de bewoners ontwikkeld.

W 2 het aantal Cal. per uur door de verlichting ontwikkeld.

W 3 = het aantal Cal. per uur door het verwarmingstoestel ontwikkeld.

W 4 = het warmteverlies of de warmtetoevoer door omliggende wanden bij eene kamertemperatuur van ti in Cal. per uur.

Deze is negatief in den winter, maar positief in den zomer.

ti de toelaatbare kamertemperatuur in “C.

te de temperatuur der binnenstroomende lucht in “C.

Den Haag, 1 Sept. 1922.

De terugwinning van cokes uit slakken,

door E. Jaquemard.

Voor de terugwinning van cokes uit slakken resp. het scheiden van slakken en cokes zijn reeds verschillende toestellen of machines geconstrueerd, welke alle in de practijk meer of minder goed voldaan hebben. Deze toestellen zijn te verdeden in drie hoofdsoorten, n.l. :

1. Machines, welke de scheiding droog en wel electromagnetisch te weegbrengen.

2. Machines, welke de slakken van de cokes afscheiden door middel van een pappige vloeistof. (Leemwater van ca. 50" Bé.).

3. Machines, welke door middel van waterspoeling en een zetrooster de cokes uit de slakken terugwinnen.

Het onder 1 genoemde systeem berust op de wetenschap, dat slakken ijzeroxyde bevatten en dus op een electromagnetischen trommel blijven kleven, terwijl cokes niet ijzerhoudend is en dus ook niet door een electromagneet vastgehouden wordt.

Uit den aard der zaak blijven dus ook andere niet ijzerhoudende stoffen als steenen, lei, enz. in de cokes.

Bovendien moeten de slakken om een be-

vredigend resultaat te verkrijgen in afmetingen geclassifieerd worden.

Het electromagnetische systeem is daar op zijn plaats, waar in de slakken veel fijne niet verbrande kolen zijn.

Bij het onder 2 genoemde systeem worden de slakken van de cokes gescheiden door de ruwe slakken in een bak te werpen, welke meestal met leemwater van ca. 50" Bé. gevuld is.

De zware slakken vallen naar beneden en de lichte cokes drijft boven op de vloeistof. Slakken en cokes worden door middel van een transportschroef of op andere wijze, afzonderlijk uit het leemwater gehaald en in transportwagens gestort.

Om de cokes bruik- en verkoopbaar te maken, wordt deze na het verlaten van den transportschroef nog met schoon water gewasschen.

Wordt de dichtheid van de vloeistof te groot, b.v. 60° Be, dan zijn in de cokes veel slakken van een klein S. G.

Is de vloeistof te licht, b.v. 25—30° Be, dan gaat veel cokes in de slakken verloren.

Het derde systeem is van de groote kolen-