Terwijl het hoofdlaboratoriuin is ingericht voor de gewone scheikundige bezigheden, heeft het druk- en vacuünilaboratorium allerlei inrichtingen om proeven onder bijzondere natuurkundige omstandigheden te kunnen doen.

Ten Noorden van den gang zijn de kleine laboratoria 2 en 3.

Tusschen deze verschillende laboratoria zijn hier verder nog een vertrek voor normaal- en andere oplossingen, een glasblazerij, een weegkamer, een verbrandingsvertrek en een koelruimte. In deze laatste bevindt zich een nieuw soort geruischloos werkende ijsmachine, systeem Uudifren-Singriin, van de Firma Brown, Boveri & Co., Mannheim. De koelruimte bevat een ijsbreekmachine en wat men verder voor het maken van koude mengselen noodig heeft.

Aan de andere zijde van den gang naast de hoofdtrap een lift, de garderobe, dan een open indamphal met stoomdroogkast, stoombaden, zandbaden, enz. enz. alle in ruime trekkasten aangebracht. Hierop volgt de stinkkamer met dubbele deuren voor werken met zwavelkoolstof en dergelijke stoffen, verder een vertrek met gasgloeiovens en een met electrische ovens.

Alle vertrekken aan deze zijde van den gang zijn door deuren verbonden met een 20 meter lange glazen galerij, waarin 4 complete werktafels staan. Deze galerij staat verder nog in verbinding met een platvorm boven de compressorkamer en kan dienen voor het opstellen van grootere apparaten.

De kelderverdieping op het zelfde niveau als de binnenplaats bevat de woning van den conciërge, pakruimte en timmerbergplaats met lift, daarnaast het magazijn voor mandflesschen, tegenover de pakruimte het groote magazijn voor chemicaliën, verder aan de binnenplaats de cokesbergplaats, centrale verwarming, smederij, een gang naar de fabrieksruimte, compressorruimte met toestellen voor vloeibare lucht en het samenpersen van gassen in stalen flesschen, de groote fabrieksruimte zelve met inrichtingen voor proeven in het groot.

In de kelderverdieping van het hoofdgebouw liggen aan de straatzijde een speciaal brandvrije ruimte voor langdurige verhitting, bergplaatsen voor autoclaven, breekmachines, kneeden roermachines en voor persen. In de nabijheid is de fijnsmederij en draaierij, geheel geoutilleerd om onafhankelijk van de buitenwereld toestellen en apparaten te maken. Men oor-

deelde het niet gewenscht, dat toestellen voor nieuwe proeven buiten het Instituut zouden worden gemaakt, daar hierdoor geheimen niet zoo goed zouden bewaard blijven. Deze werkplaats is zeer goed ingericht met knappe werklieden en leerlingen. Evenwel is er niet altijd werk en belast men zich dus aldaar ook met het maken van toestellen voor anderen. Zoo kan men b.v. daar laten maken kleine

Afb. 2.

Gedeelte van den achtergevel van het Instituut met de openlucht-werkgalerij. De vele schoorsteenen op het dak zijn de uiteinden van de talrijke loodrechte afvoerkanalen.

draaiende gasovens voor het maken van oerteer, enz.

In de buurt van deze mechanische werkplaats is de ruimte voor de electrische machines, voor de accubatterij, voor de automatisch werkende vacuüm- en perslucht-inrichting. Hier vindt men verder nog een slingercentrifuge met rechtstreeks gekoppelden motor met 3000 omwentelingen, verder ruimte voor gecomprimeerde gassen en makkelijk brandbare stoffen.

De eerste verdieping heeft aan de zuidzijde een aula met groote experimenteertafel, kamer voor het voorbereiden van proeven.

Naast de lift de natuurkundige verzameling, daarnaast photografie, optische kamer voor spectraalanalyse en photometrie, ontwikkelingsruimte, enz.

Hiernaast de kamer van den onder-directeur, een verbrandingskamer en op het noorden vertrekken voor thermochemie en calorimetrie.

Aan de overzijde vertrekken voor electro-