voor de oxydatie noodig zal zijn. l) Zoowel deze hoeveelheid toe te voegen lucht als de ammoniakovermaat zijn natuurlijk afhankelijk van de hoeveelheid zwavelwaterstof in het gas. Thans voert men het gas door een zuiverkist, welke met actieve kool is gevuld. Aan den uitlaat van deze kist is het gas zwavelvrij. Hierna worden de laatste resten ammoniak door een scrubb'er verwijderd.

Wel zal het aanbeveling verdienen, dat het gas vóór het in de zuiverkist stroomt, volkomen vrij is van naphtaline. Dit toch zou zich eventueel in de kanaaltjes in de actieve kool ophoopen en dientengevolge het absorbeerend vermogen in de kool noodeloos verminderen.

De met zwavel verzadigde actieve kool wordt door uitblazen met stoom geregenereerd. Ook beveelt schrijver voor dit doel mono- of di-

‘) m.i. het zwakke punt van het proces.

chloorbenzol aan. Daar de prijs van zwavel echter steeds gering zal zijn, valt het te betwijfelen of de laatste regeneratie-methode, gezien de kosten van het oplosmiddel, in aanmerking kan komen. Voor het uitstoomen kan men natuurlijk zelfs afgewerkte stoom van voldoende spanning bezigen.

Dr. Engelhardt beschouwt deze zuiveringsmethode als veel voordeeliger dan de nu in gebruik zijnde ijzeraarde-reiniging. Zijn artikel is echter niet met eene kostenberekening gedocumenteerd. Of deze reiniging reeds in de practijk wordt toegepast is mij niet bekend. Mogelijk zullen binnen afzienbaren tijd nadere berichten hieromtrent in de vakbladen verschijnen.

Haarlem, November 1922.

Reglement van het examen voor gediplomeerd gasfitter.

Aard van het examen

Artikel 1.

Het examen voor gasfitter omvat:

a. algemeene ontwikkeling.

b. vakkennis.

Het examen bestaat uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte, zoo noodig aangevuld met een practisch gedeelte.

Bij het examen zullen alle punten van het examen-programma worden besproken: er wordt niet volstaan met het doen van een keuze of een greep uit de stof.

Art. 2.

Het doel van het examen is goede, voor de practijk bekwame fitters te kweeken. Er zal meer worden gelet op de hoedanigheid dan op de uitgebreidheid van de kennis.

Bij de beoordeeling van de hoedanigheid van de kennis zal er meer gewicht aan worden gehecht, dat blijkt, dat de candidaat de leerstof met het verstand heeft verwerkt, dan dat hij toont de stof van buiten te hebben geleerd.

Tijd en plaats van het af nemen van het examen.

Art. 3.

Het examen wordt telkenjare in de maand Mei of Juni afgenomen in een, naar gelang van de aanmeldingen, zooveel mogelijk centraal gekozen plaats.

Van de examen-commissie.

Art. 4.

Het examen wordt afgenomen door de Commissie voor het Fittersexamen van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, welke zich in onderling overleg in sub-commissies kan splitsen.

In de sub-commissie, waarin de Voorzitter van de Commissie voor het Fittersexamen zitting heeft, treedt hij tevens als Voorzitter van die sub-commissie op. In de andere sub-commissies zal het oudste lid in zittingstijd als Voorzitter van die sub-commissie optreden.

Art. 5.

Ter vervanging van de leden van de Commissie voor het Fittersexamen, welke eventueel verhinderd mochten zijn het examen af te nemen, worden in eene vóór 15 April te houden ver-