BERICHTEN VAN HEINDE EN VERRE

DIVERSEN.

Centrale gasvoorziening van Zuid-Limburg. 30 Nov. 1922. In de vergadering van 1 Februari 1921 machtigden Provinciale Staten van Limburg Gedeputeerde Staten om op den grondslag van 'een door twee gastechnici, de heeren Dr. L. J. Terneden te Amsterdam en J. W. H. Bauduin, w. i., te Maastricht, uitgebracht rapport met de betrokken gemeente met de directie van de Staatsmijnen in Limburg onderhandelingen aan te knoopen, welke tot de oprichting van een centraal-gasbedrijf in Zuid-Limburg zouden leiden.

Genoemde deskundigen waren tot de conclusie gekomen, dat een centrale gasvoorziening van Zuid-Limburg beneden Roermond mogelijk was, mits de Staatsmijnen bereid zouden zijn het benoodigde gas tegen een bepaalden prijs te leveren en de in het Zuiden zich bevipdende vijf gasfabrieken te Maastricht, Roermond, Sittard, Vaals en Kerkrade met hare plaatselijke netten in het centrale bedrijf zouden overgaan.

De pogingen van eene gevormde Commissie om tot de organisatie van een centraal gasbedrijf te komen, zijn ten slotte bij de definitieve beslissingen der gemeenten omtrent de aansluiting bij dusdanig bedrijf gestrand!

De geneigdheid tot deelneming bleek zoo gering, dat naar het oordeel der Commissie de uitvoerbaarheid van een centraal bedrijf mede in verband met de heerschende omstandigheden geen kans van slagen heeft.

Gedeputeerde Staten meenen onder deze omstandigheden verdere bemoeiingen met deze aangelegenheid te kunnen achterwege laten en stellen voor deze zaak verder te laten rusten, totdat mogelijk onder gunstiger omstandigheden, zóó de behoefte blijkt, daaraan opnieuw de aandacht kan worden gewijd.

(Msb.)

PERSONALIA

E. F. VAN DE Waereld, Met 1 Januari nam de heer E. F. van de Waereld afscheid van de Utrechtsche Gasfabriek na een diensttijd van 35 jaar.

Zoowel zijn jubileum als het eervol ontslag wegens bereiking van den 65-jarigen leeftijd.

zijn aanleiding om de loopbaan van dezen gasveteraan wat uitvoeriger na te gaan.

Na de Hoogere Burgerschool te hebben afgeloopen werd hij geplaatst als volontair aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam (tegenwoordig Werkspoor) en te werk gesteld onder leiding van den constructeur den heer C. P. Holst Gzn. later Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. In 1874 werd de heer van de Waereld aangesteld als constructeur aan bovengenoemde fabriek en na verscheiden jaren daar werkzaam te zijn geweest, geplaatst bij het toezicht op de door de Imperial Continental Gas Association nieuw te bouwen gasfabrieken in de gemeente Amsterdam. Daarna kwam hij in dienst van bovengenoemde Maatschappij, in het eerst voor de constructie en later bij het chemisch onderzoek. Nadat de fabrieken in exploitatie waren gebracht, werd hij geplaatst als ambtenaar aan de Gemeente Gasfabriek te Utrecht en kreeg toen opdracht van den Directeur den heer D. van der Horst tot het inrichten van een laboratorium voor onderzoek van het aldaar bereide gas.