van het Centraal-Bureau niet tot besparing zou kunnen leiden.

Afdeeling Noordoost besprak bij de rondvraag voorts het door den heer van der Stel aanbevolen prijzenstelsel. Men bleek sceptisch te staan tegenover het bezwaar: kans op noodzakelijkheid van uitbreiding omdat het aanvankelijke, tot het prijzenstelsel aanleiding gevende, capaciteit-surplus volbelast geraakt.

Afdeeling Zuidwest hoorde na afloop van de vergadering een voordracht aan, gehouden door den heer J. C. Neurdenburg, over stoken en stookinrichtingen, welke voordracht in het Novembernummer van Het Gas is opgenomen.

De deelnemers aan de vergadering van Afdeeling Noordwest brachten na afloop van de vergadering een bezoek aan de gasfabriek, terwijl de leden van Afdeeling Noordoost na afloop van de werkzaamheden eene wandeling maakten naar het Oranjewoud.

11. De (November)vergaderingen zijn als volgt gehouden: Noordoost op 28 November met 24 deelnemers te Zwolle; Zuidoost op 29 November met 16 deelnemers te Tilburg; Zuidwest op 2 December met 17 deelnemers te ’s-Gravenhage; Noordwest op 9 December met 21 deelnemers te Amsterdam.

Na vaststelling van de notulen van de vorige vergaderingen werd overgegaan tot verkiezing van Bestuursleden van de Afdeelingen. Verkozen werden de heeren : D. H. Tolle (N. O.), C. L. Philips, c. i. (Z. O.), A. F. Meyer, c. i. (berk. Z. W.) en J. H. Boezeman (N. W.).

Tot leden van Commissies voor het nazien van de rekening van den Penningmeester werden gekozen de heeren ; D. de Koning en L. VoLKMAARS (N. O.); H. L. Meyster en J. Plevier (Z. O.); J. Ochsendorf en J. D. A. Sneep (Z. W.); J. Ploeger en J. Teune (N. W.).

Het punt kolen gaf wederom aanleiding tot wisseling van gedachten omtrent eenige met name genoemde soorten, terwijl gewaarschuwd werd voor aanbiedingen van kolen onder fancy namen.

Omtrent den prijs bleek men allerwege eenige stijging te constateeren.

Betreffende analyseering en monsterneming werden in Afdeeling Zuidoost vrij uitvoerige mededeelingen gedaan, o.a. over zeer uiteenloopend aschgehalte bij een zelfde kolensoort.

In Afdeeling Zuidwest werden meer in het bijzonder prijzen van het oogenblik genoemd

en de verschillen aangegeven tusschen aanbiedingen voor levering over korteren of langeren termijn.

Bij het punt cokes bleek, dat onveranderd de vraag gelijken tred hield met de productie en dat de prijzen eveneens stationair waren.

In Afdeeling Zuidwest werd gewaarschuwd voor te groote cokesproductie, doordien fabrieken zich speciaal op de cokesopbrengst zouden inrichten. Geantwoord werd door den Voorzitter, dat automatisch terugslag volgen zou op te groote cokesproductie en ook wees hij op het Centraal-Verkoopkantoor voor Cokes als regelend lichaam.

In Afdeeling Noordwest werden vragen gesteld betreffende de bedoeling van een circulaire van de Commissie voor het C. V. C., welke door den Secretaris van die Commissie bevredigend konden worden beantwoord.

Het punt gasolie gaf als gewoonbjk weinig stof tot bespreking; medegedeeld werd in Zuidwest, dat de prijzen gedaald waren tot ƒ 42,50.

Bij teer werden ook nu weer de contractvoorwaarden met de Utrechtsche Asphaltfabriek besproken en meer of minder critische opmerkingen gemaakt.

Ook bij het punt ammoniakwater werd van het bijeen zijn met collega’s gebruik gemaakt om critische opmerkingen te maken over de Centrale Ammoniak-Fabriek, o. a. in Afdeeling Zuidoost, waar men bevreemding te kennen gaf over den korten laadtijd.

Sulfaat, Zwavelzuur, Graphiet en Afgewerkte ijzeraarde, gaven geen stof voor bijzondere opmerkingen. In het algemeen was voor die bijproducten de toestand, resp. de prijs vrijwel onveranderd als tijdens de vorige Afdeelingsvergaderingen.

In alle afdeelingen volgden daarop besprekingen over de kosten van reparaties aan gasmeters. Het behandelen van dit punt was op de agenda gebracht omdat in vorige afdeelingsvergaderingen van een gevoel van onzekerheid was gebleken over de vraag of de thans zooveel hoogere kosten dan vroeger wel gemotiveerd zijn en ook in enkele gevallen of inderdaad de noodig verklaarde reparaties wel noodig zijn.

Uit de besprekingen in de afdeelingsvergaderingen bleek, dat als algemeene opinie er geenerlei reden is om aan het laatste te twijfelen, terwijl het bovendien steeds mogelijk is iemand