De verwarming door straling acht hij voor gasverwarming voorloopig het belangrijkst. Eerst bij veel lagere gasprijzen zal constante gasverwarming, waarbij de luchten de kamerwanden ook op temperatuur komen, kunnen concurreeren met verwarming door vaste brandstoffen. Aan het ventilatievraagstuk wordt de noodige aandacht gewijd. (K.')

The Gas World, 7 April 1923.

Mr Hoyte geeft een beschrijving van de ontwikkeling der Gasfabriek te Plyinoiith.

Electriciteit wordt op ruime schaal toegepast bij de transportinrichtingen en het drijven van toestellen. (K.)

Mr. Johnson beschrijft een installatie voor het winnen van benzol op de Langley Park Coke Works, waar 75 cokesovens staan.

Mr. Morris behandelt enkele belangrijke punten, waarop dient te worden gelet om de maximum hoeveelheid benzol uit het gas te wasschen. (Kwaliteit van de wascholie). (K.)

MARKT- EN HANDELSBERICHTEN

Nijmegen, 5 April 1923. Burgemeester en Wethouders hebben in overeenstemming met het advies van de betrokken commissie van bijstand, aan den Gemeenteraad voorgesteld;

10. in het eerste lid van art. 12 van de Verordening, regelende de voorwaarden, waarop aan de ingezetenen gas geleverd wordt door de Gasfabriek der gemeente Nijmegen, in de plaats van: „De prijs van het gas bedraagt 14 cent per M'>.” te lezen:

„De gasprijs bedraagt 13 cent per M 3.” Voor eiken Mil. gasverbruik per maand boven een in verband met de grootte van de betrokken woning vast te stellen minimum verbruik, bedraagt de prijs 7 cent per Als maand wordt gerekend de tijd tusschen de meteropnemingen in twee opeenvolgende kalendermaanden.

Het minimum-verbruik, waarboven de reductie begint, bedraagt voor woningen, waarin zich bevinden:

minder dan 2 vertrekken 30 M ’. p. maand 2of meer, doch ~ ~ 4 ~ 40 ~ ~ ~ 4 6 „ 50 6 „ „ 10 „ 60 „ „ „ 10 ~ ~ vertrekken 70 ~ ~ ~

Voor de berekening van het aantal vertrekken wordt:

elk vertrek met een oppervlakte beneden 4 M'4. niet medegerekend;

elk vertrek met een oppervlakte van 4 of meer, doch minder dan 16 voor I'2 vertrek gerekend;

elk vertrek met een oppervlakte van 16 of meer, doch minder dan 40 M-. voor 1 vertrek gerekend;

elk vertrek met een oppervlakte van 40 M'4. of meer voor 2 vertrekken gerekend.

Als vertrekken worden eveneens beschouwd winkels, werkplaatsen, keukens, waschlokalen, stallen, koetshuizen, trekkasten en dergelijke localiteiten, ook al zijn deze afgescheiden van de huizen, indien zij slechts van het erf toegankelijk zijn.

Als vertrekken worden niet beschouwd zolders en localen, welke uitsluitend gebezigd worden als magazijn, bergplaats of kelder.

De oppervlakte van de vertrekken wordt berekend van muur tot muur, waarbij schoorsteenmantels, muurkasten en dergelijke worden geacht niet aanwezig te zijn.

Deze zelfde berekening geldt ook voor nijverheidsinrichtingen, bedrijven, inrichtingen voor ziekenverpleging, kerken en scholen. In gevallen van twijfel beslist de Directie der Gasfabriek”.

20. te bepalen, dat de onder, 10, bedoelde wijziging van kracht zal zijn van de meteropnemingen in April 1923 af.

Aan dit voorstel gaat vooraf een schrijven van den Directeur der Gasfabriek en Waterleiding, wiens desbetreffende voorstellen door Burgemeester en Wethouders in hun hierboven vermeld voorstel zijn overgenomen.

Burgemeester en Wethouders deelen nog mede, dat eene berekening tot resultaat heeft gehad, dat de winstderving tengevolge van de prijsdaling met 1 cent per M 3 hij een „nuttige aflevering” van s'/2 millioen per jaar ƒ 55.000,— bedraagt.

In de raadsvergadering van 4 April vereenigde de raad zich met op drie na algemeene stemmen, met deze voorstellen tot wijziging van het gastarief.

(Pr. Geld. en Nijni. Ct.)