krijgen, benevens electriciteit op afbetaling en electriciteit-tijdbetalers, wien naar een tarief overeenkomstig de verbruiksuren moet berekend worden. Vroeger waren hier 30 ö/q niet onmiddellijk betalenden thans 8 a 9 O/p.

B. De gescheiden Incasso-niethode.

De directe incasso-methode is voor water

minder geschikt, daar zich hierbij veelal moeilijkheden voordoen tengevolge van de ongunstige plaats van de meters en ook bij de berekening van het verbruik. Daarom worden de meters gewoon opgenomen, de rekeningen als tot dusver op het kantoor uitgeschreven en bij een tweeden gang geincasseerd.

Model 3.

GEMEENTELIJKE GAS-, WATER- EN ELECTRICITEITSWERKEN WISMAR.

Rekening Laatste opneming M 3 Bedrag

Waterverbruik III Kwartaal 1922

Bedrag ontvangen, Wismar, den 1922.

Kas der Stedelijke Gas-, Water- en Eleetriciteitswerken. Incasseerder:

De berekening geschiedt nu op de volgende wijze:

De inschrijving van verbruik, enz. in het verbruiksregister, het uitschrijven van de nota (model 3) en van de incassolijst geschieden met een doorslag, zoodat op den verbruiksstaat en op de nota de getallen van meterstand, verbruik, eenheidsprijs en rekeningsbedrag komen en op den incassostaat slechts het te incasseeren bedrag.

Het rekeningsformulier is voor I jaar geldig, het is geperforeerd en de kwartaalsrekeningen kunnen afgescheurd worden. Naam, beroep en straat en huisnummer worden slechts éénmaal

voor de gezamenlijke rekeningen van het geheele jaar geschreven.

De incassolijst (folio-formaat) is zoo ingericht, dat een regel, op 2 kanten, voor het noteeren van het verbruik voor 4 kwartalen voldoende is.

Papierverbruik en drukkosten zijn ook hierbij zeer gering. Maar in het bijzonder is het schrijfwerk belangrijk verminderd en tot een minimum beperkt. Overschrijffouten zijn uitgesloten.

Deze methode is ook zeer geschikt voor gas en electriciteit, wanneer men niet tot de directe incasso-methode wil overgaan.