geworden. Bij de sectie op de kinderlijken is met zekerheid de aanwezigheid geconstateerd van koolmonoxyde, terwijl uit het onderzoek bovendien is gebleken, dat de kinderen een gestel hadden, dat hen voor vergiftigingen bijzonder gevoelig deed zijn. Eerst op 1 Juli is aan de Directie der Gasfabriek gevraagd een onderzoek in te stellen. Allereerst bleek, dat de leiding geheel in orde was, terwijl in de slaapkamer een hangende Graetzin-brander hing, waaraan het trekglaasje ontbrak. De brander had gedurende den noodlottigen nacht laag gebrand en dienst gedaan als nachtlicht.

Voorts bleek, dat de kamer 2,20 x 2,80 x 3,90 groot was, alzoo 22,8 inbond en geheel gesloten was geweest. De buurvrouw, die het eerst de deur was . binnengegaan had een eigenaardige lucht waargenotnen, die van een ingeslagen brander afkomstig geweest kan zijn, maar door de zeer bedorven atmosfeer achterna moeilijk te definieeren is.

Indachtig aan het uitgebreide rapport van den heer van der Sleen in 1916 aan den toenmaligen Directeur Blom der Haarlemsche Gasfabriek uitgebracht, werd in het begin speciaal gezocht in de richting van ingeslagen vlammen. Deze zijn te beschouwen als verbranding van lucht in gas waarbij een tuinder-

waardig gas ontwijkt, gelijkende in samenstelling op blauwwatergas en dat al of niet secundair verbrandt. Ontwijkt het onverbrand, dan is dit zeer gevaarlijk.

Afbeelding 2,

Afb. ;i

Het bleek evenwel, dat bij de verklaring van het ongeval het al of niet inslaan buiten beschouwing kan blijven. Draait men namelijk een Graetzin-brander zoo klein, dat de vlam loslaat van het kousje en het gas lichtend verbrandt zeer nabij den brandermond, dan is de werking van de douche natuurlijk geheel gewijzigd. Deze zuigt niet meer primaire lucht aan, maar integendeel, door de luchtgaatjes

ontwijkt onverbrand lichtgas, hetgeen zichtbaar is te maken door aan te steken.

Afbeelding 1 illustreert de wijze waarop de brander gebruikt is als nachtlicht. De vlam raakt het kousje niet, maar is opgetrokken lot vlak onder den brandermond.

Afbeelding 2 maakt aanschouwelijk, dat bij zoodanig gebruik onverbrand gas ontwijkt door de primaire lucht-openingen. Daartoe is een deel van een Mundus-kousje rondom de luchtring geplaatst en het ontwijkende gas ontstoken.

Men ziet dat het kousje gloeit

In ons geval nu is door de luchtgaatjes een hoeveelheid gas ontweken, die per uur gemeten is als 25 a 27 L., terwijl het verbruik der