gepast op comforen, op kachels en strijkijzers, waarbij een gasbesparing van 30—40 zou worden bereikt. De sinds kort in den handel gebrachte rooster-gasbespaarders voor coniforen zijn hiervan waarschijnlijk een toepassing.

In ons land heeft de Surface Combustion Gij, vertegenwoordigd door de „Maatschappij

ter vervaardigingvanGas-Water-en Electriciteitsmeters” te Dordrecht, diverse ovens gebouwd met oppervlakte-verbranding. Onder anderen ontvingen de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij en Smit’s Machinenfabriek te Rotterdam een smeedoven (zie afb 5). Thomsons Havenbedrijf en Scheepvaart Dordt, een klinknageloven; de Firma Philips te Eindhoven een reduceeroven enz. Merkwaardig is ook eene verbouwing van een met turf gestookten oven voor het bakken van aardewerk. Bij een inbond van ongeveer 3,5 werd gedurende 10,5 uur

verbruikt 470 gas. De temperatuur, gelegen boven 1000° C., kon zeer goed constant worden gehouden, terwijl de geheele ruimte gelijkmatig verhit bleef.

Deze resultaten heeft de Surface Combustion Compij. vooral te danken aan hare speciale aspiratoren en aan hare gepatenteerde branders.

Afb. 5

Door een bijzonderen bouw der aspiratoren heeft zij de procentische samenstelling van het gas-luchtmengsel onafhankelijk gemaakt van de hoeveelheid gasmengsel, zoodat, is de aspirator eenmaal ingesteld op gas met een bepaalde calorische waarde, de hoeveelheid aangevoerd gas met behulp van één enkele kraan is te regelen, zonder dat de samenstelling verandert.

De branders bezitten de eigenschap steeds koel te blijven en zijn daardoor geheel vrij van vormverandering.

Over naphtalinewassching,

door J. H. Steinkamp.

Het kiezen van een waschvloeistof voor de naphtalinewassching vereischt eenige voorzichtigheid. Bij aankoop van anthraceenolie of watergasteer dient steeds nauwkeurig onderzocht te worden of het waschmiddel wel naphtalinevrij is. Gebruikt men een olie, die reeds een belangrijke hoeveelheid naphtaline

inhoudt, dan zal het naphtalinegehalte van het gewasschen gas in vele gevallen toenemen in plaats van verminderen, met de bekende onaangename gevolgen in het buizennet. Groote hoeveelheden naphtaline zijn niet noodig om verstoppingen te veroorzaken; zoo is b.v. 0,65 gram naphtalinekristallen reeds voldoende om