een '2" over een afstand van 30 cM. volkomen te verstoppen. Een goed functioneerende naphtalinewassching is voor iedere gasfabriek, groot of klein, een dringende noodzakelijkheid, vooral in den winter, als de lage temperatuur van het gas gepaard gaat met een belangrijk lager gelegen verzadigingsgraad voor naphtaline. Volgens Offe l) moet weinig geloof gehecht worden aan de zoogenaamde naphtalineverplaatsingen, het verschijnsel, dat tengevolge van temperatuurswisselingen in het vooren najaar, de in het buizennet uitgekristalliseerde naphtaline van plaats verandert en zoodoende dikwijls verstoppingen veroorzaakt. Wel treden naphtalineverplaatsingen op vanuit de wassching of vanuit de gashouders tengevolge van temperatuursverschillen. Bij verstopte dienstleidingen zal men goed doen de oorzaak hiervan direct in de naphtalinewassching te zoeken, die dan meestal onvoldoende zal blijken te zijn.

Sedert den zomer van 1921 wordt aan het gasbedrijf te Haarlem het koolgas van naphtaline bevrijd door wassching met watergasteer. 2) Deze wassching leverde tot nu toe geen enkel bezwaar op.

In verband met een op dat oogenblik kleine voorraad watergasteer werden hier eenigen tijd geleden proeven genomen om de naphtaline uit het koolgas met gasolie, inplaats van met watergasteer te wasschen.

Een artikel van B. Richardson 3) wekte het vertrouwen, dat Amerikaansche of Mexicaansche gasolie voor dit doel geschikt is. Schrijver behandelt in het kort de verschillende methoden van naphtalinewassching en bespreekt hunne voor- en nadeelen.

Plotselinge afkoeling („shock cooling”) van het ruwe gas is niet aanbevelenswaardig, daar niet slechts de naphtaline, maar ook een belangrijk deel der aanwezige koolwaterstoffen door de plotselinge koeling condenseert. In verband met de hooge calorische waarde dezer koolwaterstoffen is het ondoelmatig ze uit het gas te verwijderen.

Anthraceenolie heeft het nadeel, dat zij dikvloeibaar wordt, naarmate het naphtalinegehalte der olie stijgt. Hierdoor veroorzaakt

*) Dr. Ing. Offe, das Gas und Wasserfach, 66, 394 (1923).

Vgl. Het Gas, 41, 163 (1921).

B. Richardson, Journal of the Society of Chemical Imtustry. vol. 42, 152 (1923).

de olie een geringen tegendruk in den wasscher.

Volgens bovengenoemde mededeeling van Richardson is aan de fabrieken der Tynemouth Gas Company te Newcastle gedurende de laatste 6 maanden de naphtaline uit het gas gewasschen met gasolie. Het gas wordt gewasschen in een mechanisch roteerendcn wasscher, die op het tegenstroomprincipe berust. De olie stroomt in tegengestelde richting van het gas, waardoor een groote waschcapaciteit verzekerd is. Van de gebruikte Mexicaansche gasolie worden door Richardson de volgende gegevens vermeld:

Soortelijk gewicht .... 0,865

Begin van de destillatie . . 200“ C. Fractie 200—220° C 1,0 o/g

220-240“ C 5,0 O/g 240-260“ C 9,0 0/,)

260-280“ C 17,0 o/^ 280-300“ C 13,0 o/o 300—320“ C 16,0 o/y

320-340“ C 15,0 O;^

310—360° C 9,0 o/o

De olie bevat geen naphtaline. Een Amerikaansche gasolie van denzelfden aard als bovengenoemde is met evenveel succes gebruikt. Beide soorten olie zijn volgens Richardson in staat 12 gewichts-procenten naphtaline op te lossen. Bij een naphtalinegehalte van het gas van 0,13—0,4 gr. C.q p. M 3. zijn 160—200 L. gasolie voldoende om 28000 M 3. gas te zuiveren. Onder deze omstandigheden werkende, bevat de uit den wasscher vloeiende olie ± 7 O/q naphtaline en 6 8 0/|, benzol. De invloed van de wassching op de calorische waarde van het gas mag verwaarloosd worden.

De gebruikte olie loopt in een tank, waarna zij met versche gasolie vermengd wordt tot haar naphtalinegehalte ± 1,2 0/y bedraagt. De olie wordt dan op de bekende wijze als carburatie-middel voor watergas gebruikt.

Gegevens omtrent het naphtalinegehalte van het gas na de wassching met gasolie, treft men in het hierboven vermelde artikel niet aan, wat jammer is. Het naphtalinegehalte van het gezuiverde gas moet toch bekend zijn om de rentabiliteit van de wassching te kunnen beoordeelen.

De resultaten, welke te Haarlem verkregen zijn, beantwoorden geenszins aan de gestelde verwachtingen en verdienen als zoodanig vermelding in dit tijdschrift.

De roteerende naphtalinewasscher, bestaande