komen, daar de koelers veel gelijken op de oude Parijsche luchtkoelers. De koeler bestaat uit een systeem van eenigszins hellend op een ijzeren geraamte zigzag gelegde stalen buizen, aan de einden verbonden met gegoten bochten. Door de buizen stroomt het warme gas van beneden naar boven, terwijl het koelwater langs den buitenkant der buizen neerstroomt. Het groote voordeel van deze koelers is, dat reparatie’s voor lekke buizen en flenzen zoo goed als uitgesloten zijn, en dat 's winters vooral met weinig koelwater kan worden volstaan, daar het groote koeloppervlak, dat geheel aan weer en wind is blootgesteld, een intensieve luchtkoeling waarborgt.

Gaskoeler,

Verder bezit onze fabriek nog een roteerende teerscheider, die het gas van de laatste resten teer zuivert voor het door den extracteur naar den saturateur wordt gevoerd.

De extracteurs zijn direct gekoppeld aan Brown-Boveri stoomturbines van 80 P. K. loopende 4900 toeren per minutit. De afgewerkte stoom dezer turbines wordt in een stoom-reservoir gevoerd en dient om het stoomverbruik van de overige toestellen der sulfaatfabriek te dekken.

Alle toestellen der sulfaatfabriek zijn dubbel uitgevoerd, zoodat wij over een ruime reserve beschikken.

Het gas, dat nu verder met een temperatuur van ongeveer 50 graden uit den saturateur stroomt, komt in de nagaskoelers, die ook weer volgens het sproeisysteem gebouwd zijn, en daarna met een temperatuur van 20 a 25 graden in een groep van 3 benzol-scrubbers, waar door een intensieve oliewassching het benzol en homologen uit het gas worden opgenomen.