Vervolgens komt het gas in een kleinen gashouder van 500 die niet zoozeer als gasbergmg, als wel als gasdruk-regulateur is bedoeld en gaat van daar door een leiding, voor 50 % naar de kooksovens en voor de rest naar het ketelhuis der centrale of anderzins.

11. De Benzolfabriek.

Nu rest mij nog in het kort een bijzonderheid omtrent ons benzolsysteem mede te deelen. De destilleerkolom, die de benzol van de wascholie afdrijft is van een deflegmeerkolom voorzien, en door de juiste keuze van de hierin heerschende temperatuur is het mogehjk een benzolvoorproduct te winnen, dat zoo goed als geen wascholie meer bevat, en zonder verdere voorafgaande destillatie, aan een zuivering met chemicaliën kan onderwonen worden. Door deze inrichting wordt dus een destilleerkolom uitgeschakeld etgeen beteekent een besparing aan stoom, plaatsruimte en arbeid, terwijl het bedrijf meer overzichtelijk wordt.

Ik moet U nog mededeelen, dat U hedenmiddag geen installatie zult bezichtigen, die is .om in bedrijf genomen te worden, hoewel de bouw en montage der ovenbatterij en der sulfaatfabriek het einde nadert.

Wij denken in de eerste helft van November het vuur in de ovens te brengen en medio December de eerste kooks, teer en sulfaat te fabriceeren, terwijl de benzolfabriek een korten tijd later in het bedrijf zal worden opgenomen, en wij spreken de hoop uit, dat alsdan het geheele hoogovenbedrijf, daar onder het beschermend licht van den IJmuider vuurtoren opgericht, de bewijzen zal geven, dat hït een waardige plaats inneemt, naast de beroemde haven- en sluiswerken van het Noordzeekanaal, waarop Nederland zoo terecht trots kan wezen.

De Voor z 111 er. Ik zeg namens de vereeniging den heer Pet i t oprecht dank voor zijn inleving tot het bezoek, dat wij hedenmiddag zullen brengen aan het hoogovenbedrijf. Het IS voor ons goed geweest, dat wij even deze korte inleiding hebben gehoord, omdat wij nu met meer bewustheid zullen kunnen opmerken, welke werken er gemaakt zijn. Ik mag zeker wel een woord van hulde brengen aan het groote doorzettingsvermogen, waarmede deze grootsche inrichting in het leven is geroepen en ik verwacht, dat zij straks zal blijken in een groote behoefte voor ons land te voorzien. Het bezoek .van hedenmiddag moet MS ook opwekken er in de toekomst toe mede te werken, dat dit bedrijf kan rendeeren. Gisteren hebben wij het genoegen gehad een der directeuren van het Hoogovenbedrijf, de heer Wenckenbach, aan onzen disch te zien, waar hij heeft gezegd, dat hij spoedig ook gasfabrikant zou worden, en ons medegedeeld, als het Hoogovenbedrijf in exploitatie IS, 35 milhoen kubieke meter gas zullen worden geproduceerd welke hij gaarne aan den man zal willen brengen. Op mijn vraag of ik er een bod op mocht doen heeft hij gezegd, mij daartoe wel eens in de gelegenheid te zullen stellen. Maar badinage a part, wanneer deze 35 millioen kubieke meter gas beschikbaar komen zullen gasfabrieken in de nabijheid gelegen, daarvan kunnen profiteeren. Immers het zal voor gasfabrieken in de buurt voordeeliger kunnen blijken het gas te betrekken van het hoogovenbedrijf dan dit zelf te maken. Zoo heb ik b.v. de overtollige electriciteit kunnen koopen van een groot waterkrachtbedrijf beneden de productiekosten, en evenzoo zou een gasfabriek hier kunnen handelen, terwijl de bestaande gasfabriek een reserve vormt in verband met een wisseling in de productie van het hoogovenbedrijf, waarbij de benoodigde hoeveelheid gas misschien niet ten alle tijde wordt geleverd. Daarom zal men bij het eventueel afnemen van gas van het Hoogovenbedrijf toch de gasfabriek niet moeten verwaarloozen, maar als reserve moeten aanhouden. Mijn grondgedachte is dus te wijzen op de mogelijkheid van voordeel door eventueele afname van het door het Hoogovenbedrijf te produceeren gas. Het kan zijn dat iemand over dit vraagstuk andere gedachten heeft, maar ik heb het niet naar voren gebracht om er over te discussieerén, doch om het in nadere overweging aan te bevelen. Intusschen dank ik nogmaals den heer Petit