Aangebouwde generator en stoomketel. Centraalgenerator,

door J. C. Neurdenburg.

Zonder vooruit te willen loopen op de resultaten te verkrijgen met de hier te lande in aanbouw zijnde groote oveninsfallaties meen ik, dat hetgeen ik in de bestaande litteratuur vond, toch interessant is om een en ander- uit over te nemen.

Voordeelen van de aangebouwde generator.

De voelbare warmte plus stralingswarmte der generatorgassen, tesamen vormende 25 der warmtewaarde, wordt direct aan den oven afgegeven.

Door de geringe snelheid der generatorgassen is het gehalte aan zwevende koolstof gering.

De generator is tusschen de recuperatoren ingebouwd en neemt praktisch geen plaats in.

De weg door de gassen af te leggen is kort.

De stralingswarmte generator komt den oven ten goede.

F3e aanschaffingskosten zijn lager.

De bedrijfszekerheid is groot.

De brandstof wordt gebruikt, zooals die uit de retorten komt en behoeft niet te worden gesorteerd.

De voelbare warmte der brandstof wordt benut.

Het bedrijf is eenvoudig.

Nadeelen van de aangebouwde generator.

Het gas is van slechte samenstelling, koolzuur wordt niet in voldoende mate tot kooloxyd gereduceerd.

Het generatorgas wisselt sterk in samenstelling in verband met het slakken van het rooster.

De koolstof blijft in het gas en tast het vuurvast materiaal aan.

Het slakken heeft periodisch plaats en vereischt veel handenarbeid.

Voor iedere oven een apparte generator. Het rendement van den generator is laag.

Niet iedere brandstof is te gebruiken.

Past zich niet gemakkelijk aan belastingsschommelingen aan.

Meer onverbrand in de slakken, kan uitgewasschen worden.

Controle op de werking van den generator en op het stoomverbruik moeilijk.

Grootere afhankelijkheid van de soorten te verwerken kolen.

Voordeelen van de Centraalgenerator.

Een betere warmtebalans, omdat:

le. De calorische waarde hooger is.

2e. Het watergasproces beter.

3e. Gehalte aan onverbrand in het gas geringer.

Het gekoelde gas van koolstofdeelijes bevrijd, tast het vuurvast materiaal niet aan.

Het slakken geschiedt automatisch.

Gelijkmatig samenstelling van het gas, omdat het bijvullen, poken en afslakken regelmatig gaat.

Het rendement is hooger.

Minder afhankelijk van de aard der brandstof en eventueel terugwinning der bijproducten.

Past zich gemakkelijk aan belastings-schommelingen aan, waarbij slechts eene geringe verandering in het rendement plaats heeft.

Nadeelen van den Centraalgenerator.

De voelbare warmte der generatorgassen is geringer en dit wordt in verband met de noodzakelijke koeling en zuivering eigenlijk een voordeel.

Wanneer deze voelbare warmte der gassen wordt benut, komt zij in aanmerking voor de stoomopwekking voor de generator zelf.

In verband met den hoogeren winddruk, is de hoeveelheid zwevende kooldeeltjes in het gas groot en zuivering absoluut noodzakelijk.

Een reserve generator is onmisbaar.

Onderhoud en reparatiekosten hooger.

Hoogere aanschaffingskosten.

Cokesbries alleen laat zich in de generatoren niet verstoken.

Groot krachtverbruik, dat niet steeds door eigen stoomvorming wordt gedekt.

Dat nog vele vragen welke men zich stellen kan onbeantwoord moeten blijven, is in verband met de nog geringe algemeene ervaring geen wonder. Wel is zeker, dat de generatoren de directe vuren verdringen, hooge cokesprijzen drijven in de richting van groote cokesopbrengst en dus laag eigenverbruik en hiermede wordt de doodsklok der oude retortenovens geluid, voor fabrieken met meer dan een millioen M 3. per jaar.

Nutoonen de bedrijfs-statistieken van eenige groote gasfabrieken aan, dat het cokesbries met een korrelgrootte van O tot 10 m.M., afhankelijk van de kwaliteit der cokes (kolen), 8 tot 10 0)q van de cokesopbrengst uitmaakt.