gasfabrieken wel bekend zal zijn, is, dat het verlies per Meter hoofdleiding en per jaar in 1921 zeer sterk gestegen is, vergeleken bij 1915. Toen toch waren die verliezen in rubriek 1,2, 3 en 4 respectievelijk 4,72, 4,92, 2,72 en 2,18 MS. of gemiddeld per Meter hoofdleiding en per jaar 3,88 MS., terwijl het nu is 5,— Ms. of 1,12 MS. meer, zijnde eene stijging van circa 29 pCt.

Misschien heeft hier de oorlogsperiode schuld aan, maar zal, nu langzamerhand normaler

tijden aanbreken en meer aan onderhoud kan worden besteed, dat verliescijfer toch wel moeten dalen.

Het kan echter ook zijn, dat het moderne verkeer (zware vrachtauto’s en autobussen) veel kwaad aan het buizennet doet.

Zeer lezenswaardige artikelen over Gasverlies zijn te vinden in „Das Journal für Gasbeleuchtting” 1905, no. 47 en 1906 blz. 24, 54, 193 en 1144.

Alphen a. d. Rijn, Dec. 1923.

Bestuursvergadering van 29 December 1923.

In deze laatste vergadering des jaars handelde het oude Bestuur de nog loopende zaken, op het dienstjaar 1923 betrekking hebbende, af en ging de leiding der Vereeniging van de hand des heeren O. S. Knottnerus over in die van den heer Ir. J. E. H. Bakhuis.

De Vereeniging voor Waterleidingsbelangen in Nederland had het Bestuur uitgenoodigd om zich te doen vertegenwoordigen bij de viering van baar zilveren jubileum, den 15den Januari. De Voorzitter, de beer Bakhuis, zal op dien dag de wenschen onzer Vereeniging overbrengen aan de feestvierende zustervereeniging.

De Sociélé Technique de l’lndustrie du Gaz en France zond eveneens een uitnoodiging tot deelneming aan de internationale bijeenkomst, waarmede zij in Juni a.s. wil herdenken het feit, dat nu ongeveer honderd jaren geleden de eerste gasfabrieken te Parijs werden gesticht. Het Bestuur zal die uitnoodiging volgen. Met het oog op den stand onzer geldmiddelen werd besloten, dat reis- en verblijfkosten door de deelnemers zelf zullen worden gedragen.

De Voorzitter voor 1924 was aangezocht om deel te nemen aan de First Power Conference te Londen. Daar deze bijeenkomst

valt in den tijd, waarin de Algemeene Vergadering pleegt gehouden te worden, zal de Voorzitter zich moeten beperken tot een eenvoudig lidmaatschap der conferentie te aanvaarden.

Voorts had op deze bestuursvergadering de installatie plaats van den heer G. Meyer, als Directeur van het Centraal-Bureau. Zoowel bij bet Bestuur als bij den nieuwbenoemde bestaan goede verwachtingen voor een aangenaam en vruchtbaar samenwerken.

Voor bet afvoeren van de ledenlijst, van een paar leden, die nog niet aan hunne geldelijke verplichtingen tegenover de Vereeniging hebben voldaan, werden verontschuldigingen aanvaard in het vertrouwen, dat spoedige vereffening alsnog zal geschieden.

De nieuwe verdeeling van functiën kwam tot stand en kon reeds in het vorige nummer van Het Gas worden medegedeeld.

Het overzicht der financiëele resultaten over 1923 werd voorgelegd en gaf aanleiding tot een zeer uitvoerige gedachtenwisseling, waarvan het resultaat, de omstandigheid in aanmerking genomen, dat wij een jubileumviering acbter den rug hebben, toch bevrediging kan geven al moet natuurlijk grootste zuinigheid parool blijven.

INGEZONDEN.

Geachte Redactie!

Met zeer veel belangstelling las ik de voordracht van den heer van der Stel in het laatste nummer van „Het Gas” en moet constateeren, dat vele moeilijkheden en tegenwerking, die daarin aan het gas in den weg worden gelegd in de plaats Winschoten terug

te vinden zijn, waarbij komt, dat men overal veel te nauwe binnenleidingen aantreft en meestal te kleine gasmeters.

In de provincie Groningen is evenwel nog een andere factor aanwezig, waardoor uitbreiding van bet gasdebiet wordt tegengehouden, n.l. door de Maatsch. voor hoogspanningsnetten.