1 uur per etmaal ■ – laat men het benzol eenvoudig in het gas, dat door een bijpas om het filter wordt geleid.

(B. a B.)

Invloed der dissociatie van koperoxyd bij de gasanalyse, door K. Bunte en W. WuNSCH.

Gas- und Wasserfach. Jrg. 66,(1923), n°. 32, p. 481.

Een korte, doch voor de nauwkeurige gasanalyse belangrijke mededeeling uit het „Gasinstitut” te Karlsruhe. De afsplitsing van zuurstof door koperoxyd is bij helder roodgloeihitte belangrijk. Hieraan is vroeger onvoldoende aandacht geschonken. Daar de bepaling van aethaan bij de koperoxydmethode geheel op vol-vermeerdering berust, is zorgvuldige verwijdering der afgesplitste zuurstof noodig om niet tot foutieve uitkomsten te geraken. Hetzelfde geldt voor de stikstofbepaling volgens .IaGER.

(B. a B.)

De verwijdering van naphtahne bij de benzolwassching, door K. Bunte. Gas- und Wasserfach. Jrg. 66 (1923j, n“. 33, p. 489—492 en n“. 34, p. 507—510.

Bunte begint te constateeren, dat bij het uitwasschen van benzol tevens het naphtaline grootendeels uit het gas verwijderd behoorde te worden, immers de werkwijze is volgens hetzelfde beginsel als die in den specialen naphtalinewasschet. In de practijk zijn de ervaringen dikwijls juist tegengesteld, treedt soms zelfs hinder van naphtaline op na invoering der benzolwassching. Schrijver gaat uitvoerig de oorzaken na. Van zijne 9 conclusies zij hier, kortheidshalve, slechts geciteerd, dat de versche wascholie dikwijls te veel naphtaline bevat. Een gehalte van 10 Of behoort niet te worden overschreden.

Verder is het van groot belang het destillatieresidu van de lichte olie krachtig te koelen alvorens dit naar den wasscher teruggaat, opdat daar geen uitkristallisatie van vast naphtaline plaats hebbe.

De verhandeling is ook leerrijk voor wien zich goed op de hoogte wil stellen van de principes der naphtalinewassching geheel afgezien van de benzolkwestie daar dampspanning, waschvermogen, naphtalinegehalte

van het éas enz., helder wordt uiteengezet en met tabellen en grafieken toegelicht.

Ook over de naphtaline bepaling in wascholie geeft Bunte belangrijke mededeeling, zoo b.v. dat de uitvriesmethode totaal fout is. Hij vond daarmede o.a. 6 O/o naphtaline in een olie, die volgens de methode Glaser-Mezger (Gas- und Wasserfacli 1921, p. 413) 27,4 O/o bleek te bevatten.

(B. a B.i

Na-ijking van gasmeters.

Gas- und Wasserfaclt. Jrg. 66, il923), n\ 33, p. 492 494.

De „Reichsanstalt” heeft de termijn voor verplicht na-ijken van gasmeters bepaald op 5 jaar voor droge en 10 jaar voor natte meters. Het art, bevat verder belangrijke gegevens en wenken omtrent oorzaken van fouten, verbeteringen enz.

(B. a B.)

Gas- of electrische verlichting in spoorwegwagons.

Gas- und Wasserfach. Jrg. 66, (1923), n“. 33, p. 498-500.

Wat de veiligbeid voor brand en explosie betreft, zouden gas- of electr. verlichting in treinen gelijkwaardig zijn. Schrijver berekent echter, dat gasverlichting veel goedkooper is. Voor het geheele Duitsche wagenpark zou gastegenover dynamo-verlichting een jaarlijksche besparing van 370.000 ton steenkool beteekenen! (Zie voor dit onderwerp ook Gas-und Wasserfacli 1921, p. 191).

(B. a B.)

De opslag van oliën tn gasfabrieken, door W. Leybold.

Gas- und Wasserfach. Jrg. 66, (1923), n®. 34, p. 513—514.

Schrijver behandelt in kort bestek de veiligheidsmaatregelen, die in acht genomen moeten worden bij den opslag van brandgevaarlijke vloeistoffen, die volgens de Pruisische verordening in drie klassen worden ingedeeld, n.l. met ontvlammingspunt beneden 21° C., tusschen 21° en 65® C. en tusschen 65" en 140° C.

(B. a B.)

Niesver wekkende gassen.

Gas Age Record. Vol. 52. n°. 3. p. 61 en ook p. 66.

De geur kan gas verraden en gevaar voor