onbewust inademen verminderen. Niet echter in den slaap. Fries heeft in een vergadering der American Chemical Society gewezen op de buitengewoon sterk niesverwekkende eigenschap van sommige gassen in den oorlog bereid door de Chemical War fare Service, h.v. diphenylchloorarsin en diphenylaminarsin. Een spoor er van in het gas men spreekt van 1 op 10.000.000 zou zelfs een vasten slaper hij gasinademing door niezen wekken. In de laboratoria der War fare Service schijnt men thans een nieuwe stof te hebben gevonden, waarvan de naam niet wordt genoemd, die het voordeel heeft minder giftig te zijn, doch zeker even sterk niesverwekkend.

(B. a B.)

Kootteer als bron voor warmte en kracht door W. J. Huff.

Gas Age Record. Vol. 52, n“. 4, p 93-97.

Bespreking der toepassing van kootteer en speciaal der verschillende fracties als bron voor warmte en kracht.

Geheel nieuw is het feit, dat de Koppers Company er in is geslaagd pek in poedervorm te verstoken, overeenkomstig de werkwijze met stofkool. Afb. van waterpijpketel met poederpek brander.

B. a B.

The Gas World, 8 en 15 December 1923.

Er werd reeds melding gemaakt van een lezing van Mr.l horman over stoomopwekking uit afvalwarmte te Stratford. De redactie waarschuwt er tegen, dat men voorzichtig moet zijn roet het beoordeelen van hooge stoomcijfers van zulke inrichtingen. Het kan soms wel nuttig zijn op deze wijze een flinke hoeveelheid stoom op te wekken, doch indien dit gepaard gaat roet opzettelijke verhooging van de temperatuur der rookgassen moet noodzakelijk het nuttig effect van den gasoven zélf dalen, daar in de regenerator of recuperator dan minder warmte wordt afgegeven aan de verbrandingslucht.

(K.)

De firma Dempster Ltd. heeft patent gevraagd op een nieuw soort afsluiters voor de schakeling van zuiverkisten.

Een draaiende cilindervormige binnenschuif met openingen in den wand en in boven- en

ondervlakken brengt hier de verschillende verbindingen tot stand. Of de constructie gasdicht en toch steeds gemakkelijk draaibaar zal zijn, lijkt twijfelachtig.

(K.)

Dezelfde firma geeft een nieuwe constructie aan om hij gashouders een nieuwe lift aan te brengen, doch niet zooals gebruikelijk is aan de buitenzijde, maar aan de binnenzijde van de aanwezige klokken, hetgeen, met het oog op latere vergrootingen van den inhoud, een niet onbelangrijk voordeel is.

(K.)

De firma Sulzer komt er in een ingezonden stuk tegenop onder verwijzing naar de installatie te Rotterdam (Keilehaven) dat Mr. I HORMAN het systeem te Stratford niet wilde toepassen om de hooge kosten en de groote benoodigde plaatsruimte. Zij somtde voordeelen nogmaals op en beweert, dat de heele installatie zichzelf in 2>/2 jaar reeds betaalt door de stoomvorming uit de gloeiende cokes.

(K.)

Mr. Bamber behandelt het vraagstuk van de toepassing van ketels voor stoomvorming uit de afvalwarmte uitvoerig. Voor gasmotoren noemt hij als kleinste vermogen, waarbij het loonend wordt ongeveer 8ü P.K.

(K.)

The Gas World, 22 en 29 December 1923.

Prof. Armstrong, de groote voorstander in Engeland van de destillatie bij lage temperatuur ter vervaardiging niet alleen van een rookelooze brandstof, doch ook ter verkrijging van waardevolle gasvormige en vloeibare producten, heeft over dit onderwerp een merkwaardige lezing gehouden. Hij wijt de langzame ontwikkeling van dit vraagstuk in Engeland vooral aan het feit, dat bijvoorbeeld te Barnsley een installatie werd gemaakt, waarbij alléén gelet werd op het cokesproduct (coalite). Daarmede werden wel goede resultaten bereikt (cokes in briketvorm) doch de ovens waren zoo slecht geconstrueerd, dat gas en teer vrijwel geheel verloren gingen.

(K.)

Het laatste nummer van het jaar 1923 is weer gewijd aan beschrijvingen van den toe-