De exhausters zijn van het „Cail , „Artige en „Beal” type, terwijl 10 „Babcock & Wilcox” ketels, de benoodigde stoom leveren voor deze exhausters en andere machines.

Teer, ammoniak, naphtaline en zwavel worden op de gewone wijze verwijderd. Tegelijkertijd met de naphtaline haalt men ook de benzol uit het gas en de aldus verkregen ruwe benzol wordt in een aparte fabriek verwerkt op zuivere benzol en homologen.

Voor de distributie van het gas heeft men de beschikking over 13 meters, waarvan 9 van het Duplex-systeem, 5 gashouders van 33.000 M?. (in- en uitlaat van boven!) en 3 gashouders van 150.000 M 3. inhoud. Hierna verlaat het

gas onder gashouderdruk of als persgas de fabriek om Parijs van licht, warmte en kracht te voorzien.

Sinds 1923 wordt watergas geproduceerd met 6 „Humphries en Glasgow”-toestellen, welke een totale capaciteit bezitten van 270.000 terwijl 6 waterpijpstoomketels dienen ter op-

name van de warmte in de blaasbassen èn het geproduceerde watergas.

De benoodigde electriciteit wordt door de fabriek zelf opgewekt.

Ten gerieve van ambtenaren en werklieden zijn verder aanwezig badkamers met koud en warm water, douches, eetzalen, een klein ziekenhuis, uitstekend toegerust, enz.

Het gaswater wordt in de fabriek van chemische producten te Ie Cornillon verwerkt op ammoniumsulfaat en bedraagt de jaarlijksche productie hiervan ongeveer 5000 ton, terwijl de teer naar de fabriek van la Villette gaat om aldaar gedestilleerd te worden.

Gasfabriek van Ie Landy: Gashouder van 150.000 M’.

Wij zijn zoo gekomen tot de bespreking

van de 2de fabriek in productiegrootte van de Société du Gaz de Paris”, n.l. die van la Villette. Zij is gelegen in Parijs aan het Canal Saint Denis en aan het kruispunt der spoorwegen; Chemin de Fer de 1’ Est en Chemin de Fer de Ceinture.

Deze fabriek aan welker restauratie men