Propaganda materiaal,

door D. Stavorinus

Het idee ontstond op de Itoga. Wij hadden daar allerlei toestellen bijeen en konden derhalve de verschillende toepassingen van het gas aan de belangstellenden demonstreeren met de verbruikstoestellen in natura voor ons. Doch toen eenmaal die verzameling weer naar alle oorden verspreid zou worden, drong zich de noodzakelijkheid op om van de verschillende toepassingen van het gas een goed overzicht te kunnen geven, niet alleen in woord, doch ook in beeld. Wij weten het nu eenmaal en zijn et allen van overtuigd, dat er voor stadsgas nog een ruim toepassingsgebied braak ligt, doch dat er voor de bewerking van dat terrein propaganda moet worden gevoerd.

Wat het gebruik van gas in de keuken betreft, voor het koken van water, voor het strijken en voor de bereiding der maaltijden, daar zijn wij reeds een flink eind in de goede richting.

Maar bij de andere toepassingen, daar zijn wij, ondanks de reeds behaalde talrijke successen, nog pas aan den aanvang van het werk der ontginning. Nu is bij de propagande, bij lezingen en demonstraties ter bevordering van het gasverbruik, het gesproken woord een zeer belangrijk iets; het wordt van nog grooter beteekenis, wanneer het doelmatig ondersteund wordt door demonstratie der te gebruiken toestellen. Bij de steeds grooter wordende verscheidenheid der gastoestellen en niet te vergeten hun gewicht en grootte, is het allengs ondoenlijk geworden de toestellen in natura te vertoonen en leidt de weg van zelf daarheen, dat men duidelijke afbeeldingen tracht te verkrijgen en deze dan op de voordrachten den hoorders vertoont, waarbij de gewenschte toelichtingen kunnen worden gegeven. Daarbij vertoont zich bovendien nog een ander voordeel, namelijk dat men ook afbeeldingen kan maken van bestaande installaties, zoodat het publiek nog beter dan anders, zich een indruk kan vormen van met gas bediende installatie.

Van afbeeldingen naar lantaarnplaten is maar een enkele stap en aldus kent men nu den gedachtengang, welke er toe bracht om het plan te opperen tot het samenstellen van een verzameling lantaarnplaatjes, welke als propaganda materiaal der Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland zou kunnen dienen bij

voordrachten en demonstraties ten dienste onzer vaderlandsche gasindustrie.

Toen de Secretaris onzer Vereeniging mij verzocht had de uitvoering van dit plan op mij te nemen, heb ik mij met verschillende firma’s in verbindinggesteld,het plan omschreven en toegelicht en medewerking verzocht, ten einde tot welslagen te komen.

Van verschillende zijden ontving de zaak direct sympathie en volle medewerking, een paar antwoordden eenvoudig, dat zij geen lantaarnplaatjes hunner toestellen hadden, terwijl er ook waren, die mij eenvoudig een prijscourant stuurden en dus blijkbaar ondanks allen duidelijken uitleg geen flauwe notie van den opzet hadden.

Intusschen is nu de eerste oogst binnen en is er een verzameling ontstaan, waarmede reeds wat kan worden gedaan en die ruimschoots in staat is om lezingen aantrekkelijk en feerrijk te maken.

Door aanmaak in eigen beheer is en wordt deze verzameling nu verder uitgebreid met lantaarnplaatjes, die in de eerste plaats op de historie en de ontwikkeling van het gasbedrijf betrekking hebben, daarnaast echter ook een serie geven, welke het gasbedrijf zelf behandelt, derhalve zoowel van de stokerij, als van de gaszuivering en de distributie een beeld geeft.

Aldus geeft reeds de bestaande collectie voor elk wat wils en reeds in deze grootte zal zij een bewijs kunnen worden van het spreekwoord, dat woorden wekken, doch voorbeelden trekken.

Niettemin, hoezeer ook tevreden over het aanvankelijk succes, blijf ik voor mij deze collectie nog maar als een grondslag, als een stamcollectie beschouwen en ik doe thans een oproep tot alle leden onzer Vereeniging om deze propagandaverzameling zooveel mogelijk te doen aangroeien. Vele handen maken licht werk en als in een of andere plaats een aardige gasinstallatie is of gemaakt wordt, dan late men er een foto van maken en een lantaarnplaatje, want dan kan zulk een installatie, zelfs in afbeelding, aan de gaspropaganda door het geheele land ten goede komen.

En ook aan de heeren fabrikanten van en handelaars in gastoestellen richten wij het