verzoek onze verzameling van propagandamateriaal te blijven gedenken, hetgeen trouwens ook in hun eigen belang is, aangezien de propaganda voor het gas, hun tevens de gelegenheid opent voor meerderen afzet hunner toestellen. Aller belangen gaan hier langs een en denzelfden weg.

In totaal ontving de Ver. van Gasfabrikanten tot dusverre;

Van de Mij. tot vervaardiging van Gasmeters 14 lantaarnpl.

Gautschz’ Industrieele Mij. 9

Junker & Ruh (R. S. Stokvis & Zonen) 42 „

The Davis Furnace Comp., Luton 20 „

JuNKERS & Co., Dessau 46 „

EMiLEScHULTZE,Leiden 4 „ in totaal derhalve 136 stuks.

Aan de gevers komt ook van deze plaats den dank der Vereeniging toe.

Verder werden en worden nog in eigen beheer aangemaakt 16 plaatjes, waardoor de geheele voorraad op het oogenblik 152 stuks bedraagt.

Ten einde een overzicht van het materiaal gemakkelijker te maken, doch bovenal om het gebruik voor de praktijk eenvoudiger te maken, is het verkregen materiaal in series ingedeeld, waarbij voorloopig met vier series kan worden volstaan.

Serie A, omvat de keuken in den uitgebreidsten zin des woords. Niet alleen dus gastoestellen, komforen, fornuizen en strijktoestellen voor het normale gezin, maar ook de inrichtingen der groote keukens, der pensions, restaurants, hotels en gestichten, voor een deel ook de banketbakkerij.

Serie B, omvat de warmwaterbereiding, centrale warmwatervoorziening, centrale verwarming en gewone lokaalverwarming met gaskachels.

Serie C, is de groep van het industriegas, terwijl Serie D, niet alleen de historische afdeeling, doch ook de gasfabricatie zelf omvat, dus zich op het terrein der gasfabriek zelf beweegt.

Deze indeeling in groepen geeft bovendien het niet te miskennen voordeel, dat ook bij uitbreiding der collectie, de plaatjes der verschillende toepassingsgebieden bij elkaar ge-

rangschikt blijven en het gemakkelijk overzicht derhalve ook voor later kan blijven bestaan.

Ten einde nu den leden onzer Vereeniging

een indruk te geven van hetgeen reeds verkregen is, zoodat zij daardoor kunnen weten over welke afbeeldingen zij bij lezingen en demonstraties kunnen beschikken geef ik een overzicht van hetgeen de verschillende diapositieven te zien geven. De nummers in dit overzicht zijn dezelfde, welke op de plaatjes zelf zijn aangebracht als hun volgnummer, zoodat men steeds aan de hand van dit overzicht een program kan opstellen.

Wordt de serie uitgebreid, dan zal daarvan eveneens een gedetailleerd overzicht worden gegeven.

Serie A. Koken. Bakken. Strijken.

A. 1. Doorsnede van een Junker en Ruhbrander met spaarbrander.

A. 2. Doorsnede van een Jonker en Rohoven met branders.

A. 3. Luchtregeling van een Jonker en Rohbrander.

A. 4. Verschillende kraanstanden van een Jonker en RoH-brander.

A. 5. Afbeeldingen van een goed en een verkeerd brandende gasvlam.

A. 6. Beneden aanzicht van een Jonker en RoH-brander en gasvlam, aangevende hoe de warmte volledig benut wordt.

A. 7. Het spaarzame koken door 3 pannen op elkaar te zetten.

A. 8. Onjuiste wijze van koken en verkeerde zuinigheid, door met één vlam onder een gesloten bovenplaat, twee naast elkaar geplaatste pannen te willen verwarmen.

A. 9. Onjuiste wijze van koken en stoven door met één enkele vlam onder een gesloten bovenplaat, vier pannen op de kookgaten te willen bedienen.

A. 10. Hoe maakt men de branders van een gasfornuis schoon?

A. 11. De gevolgen van nalatigheid in het schoonmaken der gastoestellen, verroeste branders.

A. 12. De gevolgen van nalatigheid, verroeste branders.

A. 13. De gevolgen van nalatigheid, verroeste plaat.

A. 14. J. en R. gasfornuis met cokeskacheltje voor keukenverwarming, zoogenaamd combinatie-fornuis.