de voordeelen van een krachtige warmtestraling en dus snelle werking, zoowel als gezellig uiterlijk, het nadeel van een eenigszins lager nuttig effect. Wij zien sedert eenigen tijd op verwarmingsgebied het streven om de voordeelen der Engelsche verwarmingsmethode te combineeren met die van de continentale gaskachels. Een voorbeeld van een dergelijke combinatie is de Prometheus-radiator 1035 (afb. 6), die door den inbouw van vuurvaste

vlechtstaafjes naar het voorbeeld der Engelsche gashaarden, tot een werkelijke stralingskachel geworden is. De reflector is bij dit radiatortype geheel verdwenen en in de plaats daarvan is de inhouw der asbeststaafjes gekomen, waardoor de warmtestraling in horizontale richting belangrijk verhoogd wordt en wel tot een bedrag van ongeveer 50 0/q der totaal geproduceerde warmtehoeveelheid. De nog in de afgassen aanwezige warmte wordt vervolgens door het hooger liggende radiatorlichaam op zeer oeconomische wijze nuttig aan het lokaal afgegeven, zoodat de totale nuttige werking bij dit type van stralingskachels bij vollen brand iets meer dan 900/0 en bij kleingestelde vlammen op 88 0/0 komt.

lj – Een variant op dit radiatortype is het model, dat den vorm van een gewonen vierkanten gaskachel ontvangen heeft. Het ligt voor de hand, dat niet elkeen een toestel in de radiatorvorm op een kamer wenscht te hebben. Daarom had men reeds vroeger gaskachels gemaakt, die uit een bepaald model radiator met mantelomkleeding bestonden. In denzelfden geest heeft men thans een combinatie gemaakt, die de voordeelen van de Engelsche gashaarden en eenigszins ook hun model, combineeren met de soliditeit en het hooge nuttige effect der Prometheus-gasradiatoren. Bij dit model straalkachel is de brander in series verdeeld, elk van een kraan voorzien, zooda.t een of meer groepen van asbeststaafjes kunnen gebruikt worden en deze dan steeds vol kunnen branden, hetgeen een betere werking waarborgt, dan wanneer het geheele aantal brandt en men door knijpen van de gaskraan de gebeele vlammenreeks kleinstelt.

Afb. 5.

De ontwikkelingsgang van de Prometheusstraalkachel heeft zich echter verder voortgezet en wel op zoodanige wijze, dat in het model no. 1050 de elementen tot een kachel binnenwerk vergroeid zijn. De afb. 7 geeft van deze samengroeiïng een beeld. De zes radiatorelementen zijn samengegroeid tot twee metalen platen met aan den buitenkant sterk uitspringende ribben. Elk der beide platen neemt voor de helft deel aan de vorming van het ronde verzamelkanaal, terwijl in den gemonteerden toestand tusschen de beide platen een vlak kanaal vrij blijft voor de passage der verbrandingsgassen.

Door vastzetten van een paar bengeltjes wordt een gasdicht gesloten geheel verkregen, terwijl

Afb. 6.