betere destillatie verkregen, doch de wensch om arbeidsloon uit te sparen door afschaffing van den nachtploeg, zal hiertoe wel de voornaamste drijfveer zijn.

Ook wordt het verwerken van zwaardere kolenladingen gemakkelijker gemaakt door het van silicamateriaal, dat hooger t .mperaturen verdraagt en beter warmte geleidt. Men boude echter wel in ’t oog, dat de hoeveelheid warmte die aan de kolenmassa wordt afgegeven, wordt bepaald door het verschil van temperatuur der buiten- en binnenzijde van de kamerwand, welk verschil groot is bij het begin der lading, maar klein zoodra de buitenlaag cokes is geworden.

Hoe langer dus de destillatie duurt, hoe geringer het nuttig effect van de verwarming moet zijn.

In het voorgaande is slechts sprake van ovensysteemen voor intermitteerend bedrijf; in navolging van de Engelsche praktijk zijn thans ook verticale kamerovens voor continubedrijf in aanbouw en zullen in Breda en in den Haag deze weldra in werking komen. Deze beloven verschillende verbeteringen in het destillatieproces. Bij den regelmatigen aanvoer van versche kolen in het boveneinde van de kamer begint de destillatie in het boveneinde en schrijdt zij met het zakken der kolen naar beneden voort; het ontwijkende gas ontwijkt dus langs minder warme kanalen en wordt gespaard voor ongewenschte ontleding, De heetste zone bevindt zich ongeveer op Va der hoogte beneden den bovenkant en naar beneden koelt de lading geleidelijk af door warmte-afgifte aan de secundaire lucht en aan de van onder toegevoerde stoom, die dus sterk oververhit in de hoogere zóne watergas vormt. Ten slotte wordt de cokes door grijpwalsen in voorraadkamers gedrongen waar zij verder door water wordt afgekoeld en periodiek uitgelaten.

Bij deze werkwijze wordt een evenwichtstoestand bereikt waarbij op dezelfde hoogte dezelfde temperaturen heerschen en practisch voortdurend gelijke hoeveelheden gas van gelijke samenstelling worden geproduceerd. Uit den aard der zaak wordt ook de stoomtoevoer regelmatig ingesteld zoodat de invloed van oververhitte stoom en watergas op de inwendige verhitting en omhulling van rijk gas voortdurend wordt uitgeoefend.

Warmteverliezen door periodieke ontlading en vulling worden vermeden, en zonder kosten wordt de warmte uit de cokes nuttig gebruikt en de voordeelen van droge blussching verkregen. Bij het begin der destillatie in het boveneinde doet ook hier het plastisch worden der kolen zich als een bezwaar gevoelen, dat voornamelijk optreedt bij bakkende kolensoorten, zooals Durhamkolen, De regelmatige zakking wordt hierdoor verhinderd en herhaaldelijk doorstooten dezer laag wordt dan noodig. Bij de keuze der kolen moet dus hierop worden gelet.

De bezwaren der plastische overgangstoestand, die vooral bij groote eenheden worden ondervonden, heeft den heer Evans aanleiding gegeven te onderzoeken in hoeverre door menging der bitumineuze kolen met magere kolen of met cokesgruis verbetering kon worden gebracht. Door voorafgaande briketteering van mengsels met 25 % cokesgruis kreeg hij het verrassende resultaat dat de destillatietijd met meer dan 25 % werd verkort, de gasopbrengt hooger en cokes met vaste fijn poreuze structuur werd verkregen, zoodat er alle uitzicht op was dat de meerdere voorbereidingskosten overtroffen zullen worden door de betere resultaten.

Innig verbonden met het ovensysteem, is de beoordeeling van de wijze van verwarming, hetzij met enkele of centraal-generatoren, van de wijze van voorwarming, in recuperatoren of in regeneratoren, en niet het minst van de wijze van cokesblussching.

Indien goedkoope brandstoffen beschikbaar zijn en deze in de generators verwerkt kunnen worden zal de centraal-generator in het voordeel zijn, temeer als de generatorgassen ook voor andere doeleinden gebruikt worden. De keuze van den centraal-generator leidt vanzelf tot die van het regeneratief systeem van voorwarming daar hiermede het eenvoudigste èn gas èn lucht voorverwarmd worden, men met enkel generatoren werkt en prijs stelt op stoomwinning uit de warmte der afgassen is de recuperator op zijn plaats.

Van droge blussching en koeling der cokes met gebruikmaking der anders verloren