vangen stikstof is volgens schr. geheel zuiver, en ergo zoowel vrij van zuurstof als van onverbrande producten uit de brandstof.

Als duur dezer stikstofbepaling vermeldt hij voor bruin- en steenkool 3 tot uur, voor normaal ontgaste cokes 2 tot 2J4 uur.

— “ / £, ’ In ieder geval neme men er nota van, dat de Kjeldahl-methode in haar tegenwoordigen vorm voor brandstoffen onbetrouwbaar is.

B. è. B.

„Fcuerfcst” redactie ober-ing. L. Litinsky, uitgave O. Spamer, Heinrichstr. 9, Leipzig.

Hoewel ref. meent te mogen constateeren, dat het aantal reeds verschijnende technische tijdschriften volkomen voldoende is voor de capaciteit zelfs van een zeer ijverig lezer, moet toch in deze rubriek het verschijnen van een nieuw tijdschrift als dit worden vermeld. De redacteur kan ongetwijfeld reeds op verdienstelijke publicaties bogen, het onderwerp is natuurlijk voor gasfabrikanten van belang. Doel is de bespreking van het winnen, verwerken, beproeven en toepassen van vuurvaste materialen.

Het eerste nummer bevat:

Eigenschappen van vuurvaste steenen v.h. standpunt der metallurgie door Prof. W. Grum-Grjimalo, Moskou. Moderne fabricatiewijzen in de chamotte-industrie door G. Benfey. Beoordeeling van vuurvaste kleisoorten door Dr. E. Weber .Verder een technische rondblik over zeer diverse onderwerpen, Literatuur enz.

Het tijdschrift zal 12 maal per jaar verschijnen en kost 2,80 goudmark per kwartaal in Duitschland. Voor het buitenland wordt de prijs niet vermeld. B. è B.

Die Feuerung. Redactie Dip. Ing. Pradel. Uitgave Georg. Siemens. Berlijn W. 57, Kurfürstenstr. 8.

Nog een nieuw tijdschrift en wel voor economische warmte-voortbrenging, bouwen bedrijf van stookinrichtingen enz. Hoewel dit ongetwijfeld van veel belang kan zijn, geldt toch zelfde opmerking als vorig referaat. Ware dit tijdschrift b.v. niet te combineeren geweest met „Feuerungstechnik”, welk blad de practisch-technische richting tegenwoordig wel wat verwaarloost en den theoretischen kant opgaat.

Na een introductie van redacteur en uitgever volgt een artikel van Hudler over het nastreven der max. verbr. temperaturen met het oog op het nuttig effect, verder over de bereiding en toepassing van bruinkoolgas, over stofkoolverbranding als supplitievuur.

daarna een ruim gesorteerd en goed uitgewerkt overzicht van talrijke onderwerpen.

Het tijdschrift, dat een goeden indruk maakt zal 24 maal per jaar verschijnen en kost in Duitschland 4 Maik per kwartaal, voor het buitenland in „Landeswahrung”.

B. è B.

Psychotechniek, door G. de Clercq.

No. 58 der Polytechnische Bibliotheek, uitgaaf van N.V. Uitgevers-Maatschappij v/h. Van Mant-QEM & De Does, Amsterdam.

De psychotechniek houdt zich bezig met het vooronderzoek der arbeiders op hunne geschiktheid voor een bepaald soort werk en is voortgekomen uit het Taylorstelsel.

Het Taylorstelsel heeft wel verdiensten; doch geniet de tastbare tegenwerking der arbeider, die, volgens den Heer de Clercq, voornamelijk tot uiting gekomen is in den arbeidsonlust, d.i. in een aanzienlijke afname van de prestaties, welke sinds 1918 overal waarneembaar is.

Of deze veralgemeening aan het Taylorstelsel soms te veel eer geeft, zullen wij hier maar niet uitvechten.

Zeker is, dat de psychotechniek redding wil brengen en de verloren belangstelling terugwinnen, door aan de arbeiders dat soort werk te geven, waarvoor zij alleszins geschikt toonden te zijn.

De leus van dezen nog in den kinderschoen staanden tak van wetenschap is: de rechte man op de rechte plaats! Jammer, dat het jonge kereltje wordt verdacht vatbaar te zijn voor neigingen in de richting der kwakzalverij. De verzorgers hebben dit zelf opgemerkt en willen trachten die aangeboren zwakte te genezen. Moge het hun gelukken!

De psychotechniek bedoelt dus een vooronderzoek der arbeiders en boekt de verkregen resultaten. Het zoo verkregen archief geeft voorlichting bij beroepskeuze en komt verder beschikbaar voor een arbeidsbeurs, waarbij werknemers en werkgevers zijn aangesloten.

Als nu ook andere minder geschikte neigingen of karaktertrekken, die de psychotechniek, bij haren verderen groei, zal toonen te bezitten, even spoedig worden erkend en bestreden, dan kan er reden zijn om voor de toekomst goeds te wachten van deze assistentie der zielkundige wetenschap.

leder op de plaats, waar hij het beste werk kan leveren en ook leveren zal. Wat een weldaad voor de menschheid en voor den mensch.

Het lezen van deze brochure prikkelt tot nader onderzoek en studie. B.