Voor de oprichting der gemeente-gasfabriek werd door de glasfabriek aan de gemeente Maastricht gas geleverd door glazen buizen. (Corr.)

Pernis. De 7e oven, door de firma Bur-GEMEiSTER te Heerlen gebouwd, kwam in bedrijf. (Corr.)

Roermond. – De inbouw van nieuwe retorten in een 9-retorts volgeneratoroven, door de firma H. Volker, te Arnhem, kwam gereed.

Aan de firma AuG. Klönne te Dortmund werd opgedragen de volledige inbouw van twee 9-retorts volgeneratorovens.

In zake de verticale kamerovens, gebouwd door de firma Burgemeister te Heerlen, ontkent de gemeente de rechtsgeldigheid van het door H.H. arbiters gewezen arbitraal vonnis (zooals reeds vroeger werd medegedeeld).

In eerste instantie werd de gemeente door de rechtbank te ’s-Gravenhage in het ongelijk gesteld.

De Gemeenteraad besloot tegen deze uitspraak in hooger beroep te gaan.

(Corr.)

Rijssen. Opgesteld werd een gesloten ontijzeringstoestel, geleverd door de N.V. Tymoor te Haarlem. Capaciteit 7 M®. per uur.

(Corr.)

Uithuizen. De levering van 3 zuiverkisten in monobloc met gedeelte gasstroom, en een krikhamwasscher, beide toestellen ingericht voor een etmaalproductie van 3000 M®. ,is opgedragen aan de N.V. Machinefabriek en Ijzergieterij „Holland” te Bergen op Zoom. Corr.)

Opening Toonzaal.

Utrecht. Met genoegen hebben wij 7 Maart j.l. gevolg gegeven aan de uitnoodiging tot het bijwonen van de officieele opening van de toonkamer der gemeente gasfabriek.

De plechtigheid werd bij gewoond door burgemeester Dr. J. P. Fockema Andreae, den wethouder Dr. J. H. J. ten Berge, door de. leden der bedrijvencommissie, de raadsleden D. Jelles, W. Graadt van Roggen, W. C. Setteur en M. J. P. Vermooten, den gemeente-secretaris, Dr. J. de Lange, den chef der afdeeling bedrijven dr. L. Leydesdorff, door vertegenwoordigers der fabrikanten en importeurs van gasverbruikstoestellen en der Vereeniging van Utrechtsche

installateurs, den directeur van 't centraal bureau der Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, den directeur der gasfabriek te Zeist, den heer Hijdelaar, den onder-directeur der gasfabriek, Ir. J. Buijs, den directeur van Gemeentewerken, Ir. N. L. Holsboer en den gemeente-architect, den heer N. v. d. Gaast, die de plannen voor de toonkamer ontwierp.

De directeur der gasfabriek, de heer Bruin-WOLD Riedel, richtte zich tot de aanwezigen met de volgende toespraak:

Het zij mij vergund bij de opening van de toonkamer der Gemeente-Gasfabriek met een enkel woord het ontstaan en het doel van deze inrichting toe te lichten. Het is U allen bekend, hoe tengevolge van den in de oorlogsjaren door de Rijkskolendistributie uitgeoefenden dwang tot beperking van het brandstoffenverbruik ook de hoeveelheden gas, welke door de Gasfabriek aan de inwoners der Gemeente Utrecht mochten worden verstrekt, werden gerantsoeneerd. Het gevolg daarvan was een zeer belangrijke teruggang in het gasverbruik en een vervanging van het gas door andere middelen voor verlichting, koken en verwarmen. Bij de groote moeilijkheid om het eenmaal verloren debiet te heroveren, kwam als gevolg van het verminderde verbruik een verhoogde kostprijs van het gas en een dientengevolge noodzakelijke verhooging van den verkoopprijs, deze moeilijkheid nog verhoogen. Zoodoende geraakten wij in den vicieusen cirkel vermindering van verbruik verhoogde prijzen verdere achteruitgang in het verbruik opnieuw noodzakelijke verhooging der prijzen.

Ten einde uit dezen noodlottigen cirkelgang te geraken zijn de gasprijzen in het begin van 1924 verlaagd, doch konden eerst in September 1924 op het peil worden gebracht, waarbij een toename van het verbruik van eenige beteekenis mocht worden verwacht.

Deze prijsverlagingen waren slechts mogelijk, tengevolge van de verwachting, dat het nieuwe bedrijf in Juli 1924 gereed zou zijn en daarmede een belangrijk lagere kostprijs zou worden verkregen.

Jammer genoeg hebben verschillende omstandigheden er toe medegewerkt, dat de nieuwe prijzenstelsels de kostprijzen gedurende 1924 niet hebben kunnen dekken. Het nieuwe bedrijf kon eerst eenige maanden later in werking treden, dan verwacht was, en dan nog slechts ten deele, zoodat de kostprijs dientengevolge boven de raming bleef. De nieuwe tarieven deden hun gunstige uit-