Hiermede was de plechtigheid geëindigd en de toonkamer geopend, die voortaan een werkzaam aandeel zal hebben in de Utrechtsche gaspropaganda.

Wij wenschen den heer Bruinwold Riedel met zijn poging het allerbeste succes, overtuigd als wij zijn, dat deze smaakvolle inrichting haar weg tot het hart der Utrechtsche burgers zal vinden.

Eene beschrijving van 't Huurkoopsysteem, en der overeenkomst met de plaatselijke Installateurs, zal spoedig in dit blad volgen.

{Red.)

Wemeldinge. Het plan is gemaakt voor het plaatsen van een 4-retorts oven, en het bijplaatsen van een 3e zuiverkist. (Corr.)

Zeist. Door den Raad werd bij besluit van 19 Febr. 1925 een crediet van ƒ toegestaan voor de uitbreiding der bestaande stokerij en oveninstallatie.

Deze uitbreiding is opgedragen aan de Stettiner Chamottefabrik te Stettin, vertegenwoordigd door het Technisch Bureau Bamag-Didier, te Zeist. (Corr.)

DIVERSEN.

Gas light and coke Co.

218 de Algemeene Vergadering

In de Times van 7 Febr. lezen wij een verslag van de 218 de algemeene vergadering van aandeelhouders van The Gas Light and Coke Cy, waaruit wij eenige gedeelten overnemen. De directeur der Maatschappij. Mr. D. Milne Watson begint met een uitvoerig verslag te geven over de gunstige bedrijfsresultaten van het afgeloopen jaar, waarna hij in de volgende bewoordingen spreekt over de in 't oog springende vooruitgang van de gasindustrie.

„Gij zult begrijpen hoe buitengewoon levendig de gasindustrie in Londen is, wanneer ik U vertel dat wij een record-jaar hebben bereikt wat betreft het totale gasverbruik, en een record-dagaflevering op 10 Dec., welke 166.000.000 kubieke voet (+ 4.700.000 M®.) bedroeg.

Indien wij den vooruitgang van onze maatschappij en andere gelijke ondernemingen in 't oog houden, is het vreemd te bemerken dat er zoovelen zijn die meenen dat de dagen van het gas geteld zijn. Het is moeilijk een verklaring voor deze meening te vinden. Zonder twijfel

wordt zij aangemoedigd door hen, die de gasindustrie gaarne zouden zien ondergaan, maar er moeten nog andere redenen zijn. Misschien is zij toe te schrijven aan het feit dat gas als verlichting niet zoozeer op den voorgrond treedt als vroeger, waardoor het mogelijk is dat een toevallige opmerker, die door Londen loopt, den indruk krijgt dat het gas geheel en al verdwijnt. Hoeveel menschen zullen zich werkelijk ervan bewust zijn dat de prachtige verlichting in Whitehall en vele deelen van het West-End door gas geschiedt en dat onze Maatschappij alleen niet minder dan 1000 mijlen straat verlicht? Wanneer ik U meedeel dat in een district als Bond-street of Piccadilly, waar men ternauwernood op een wandeling ontdekken kan dat gas in 't geheel nog gebruikt wordt, de aflevering gedurende de laatste 20 jaar is toegenomen met meer dan 20 %, en dat in het Harley-street district, waar gij ook al weer ternauwernood een gaslicht zult ontdekken, meer gas per vierkante mijl voor huishoudelijke doeleinden gebruikt wordt dan in eenig ander deel van Londen, dan kunt gij daaruit de gevolgtrekking maken dat wij een zeer sterke positie innemen.

In dit verband interesseerde het mij onlangs zeer toen ik een advertentie bekeek, die zoowat 35 jaar geleden door een bekend hotel in Londen geplaatst was, waarin met dikke letters aangekondigd werd dat „geen gas” gebruikt werd in hun localiteiten, vermoedelijk bedoeld als een attractie.

Nu verbruikt ditzelfde hotel een hoeveelheid gas van 1.000.000 kubieke voet (ruim 28.000 per maand.” • '

Vervolgens deelt Mr. Watson mee dat sinds 1921 het gasverbruik is toegenomen met niet minder dan 20 %. Het grootste deel van deze toename is danken aan de enorme ontwikkeling van het gasverbruik voor koken, verwarming en industrie. Sinds laatstgenoemd jaar is het aantal verhuurde en verkochte kookfornuizen en gaskachels met ongeveer 200.000 stuks toegenomen.

Daarna gaat hij over tot een vergelijking van de kosten voor den verbruiker van gas en van electriciteit. Indien de electrotechnici een even groot aantal warmteëenheden moesten afleveren als de Gas Light and Coke Cy tegen hetzelfde bedrag als die maatschappij ervoor ontvangt, dan zou de electriciteit 8 X zoo goedkoop moeten zijn. (De gemiddelde prijs van E. is overgenomen uit een onlangs uitgekomen electrotechnisch vakblad). In enkele gevallen zou de verhouding een weinig anders kunnen uitvallen, maar in geen geval recht-