HET HUURKOOPSYSTEEM DER GEMEENTE-GASFABRIEK VAN UTRECHT.

door Ir. J. BUYS.

In de rede van den Directeur bij het openen der Toonkamer h. t. s. op 7 Mrt. j.l. wordt melding gemaakt van de resultaten van het Huurkoopsysteem.

Naar aanleiding van verschillende verzoeken om over onze werkwijze wat meer te vertellen, diene het volgende:

De Grondslag van Huurkoop en Toonkamer is een overeenkomst met de Vereeniging van Installateurs, welke vereeniging is opgericht om de onderhandelingen te vergemakkelijken.

Deze overeenkomst is gebaseerd op onderlinge welwillendheid en wederzijdsch vertrouwen .

Waar het belang der Gasfabriek is, veel gas te verkoopen, hetgeen alleen mogelijk is, mdien de daartoe benoodigde toestellen alom en getnakkelijk verkrijgbaar zijn en het belang der installateurs is geld te verdienen door verkoop van deze apparaten, ligt het geheel voor de hand een modus te zoeken, waarbij deze beide belangen gecombineerd behartigd worden.

Bij de onderhandelingen met de Vereenigmg van Installateurs is steeds op den voorgrond geplaatst, dat de Gemeente niet beoogt de last van een winkelbedrijf op zich te nemen en dat zij in de eerste plaats de Installateurs in de gelegenheid wil stellen vele en goede apparaten te plaatsen, maar dat als de Installateurs niet voldoende actief zijn, de Gasfabriek de taak van verkooper tot zich zal moeten trekken.

In de Toonkamer wordt dan ook allereemt gevraagd, wie de gewone Installateur is. Heeft de kooper er geene of wenscht hij er geene, dan is de Gasfabriek krachtens verordening verplicht zelf te leveren.

Men moet hierbij in het algemeen niet tornen aan den door de importeurs vastgestelde verkoopprijzen, kortingen en winstmarges. Dit IS een gevoelig punt bij den middenstand en wi) gelooven, dat de gebruikelijke handelsusances berusten op het streven om den ver- ! koop dezer apparaten ook bij een minder grooten omzet voor een installateur aantrekkelijk te maken. i

Wie voorts eenig inzicht heeft op de usances i op het gebied van electriciteitsartikelen en | andere nandelswaren moet erkennen, dat de i handelsgebruiken bij inkoop en verkoop van gasartikelen niet onredelijk zijn. i

Bovendien is reeds bij herhaling gebleken, j

zoowel in artikel 4 der overeenkomst, als voor het pousseeren van een bepaald massa-artikel, dat er met importeurs en installateurs best te praten valt om in een speciaal geval tegen lagen prijs te kunnen verkoopen.

Door de overeenkomst hebben wij een goede kans minderwaardige artikelen te weren en eenige andere voordeelen, welke bij rustige lezing van de tekst duidelijk spreken.

Ook is medewerking verkregen, om particuliere fitters den fitterscursus te doen volgen.

De overeenkomst met installateurs voor levering van Gasverbruiksartikelen in en buiten Huurkoop luidt a.v.:

Artikel 1. Onder gasverbruiksartikelen zullen worden verstaan alle artikelen, die kunnen dienen voor verwarming, koken, strijken en het opwekken van beweegkracht met gas, alsmede artikelen, die in direct verband daarmede staan, zooals een bad, behoorende bij den een en ander ter beoordeeling van den Directeur.

Artikel 2. In de toonkamer van de Gemeente-Gasfabriek worden bestellingen aangenomen voor de levering in en buiten huurkoop van gasverbruiksartikelen.

De levering geschiedt overeenkomstig het verlangen van den aanvrager, hetzij door een bepaalden installateur, hetzij door de Bemeente-Gasfabriek.

Artikel 3. Wordt huurkoop verlangd van een gasverbruiksartikel te leveren door een installateur, dan sluit de Directeur met den aanvrager een huurkoopcontract, terwijl hij aan den installateur na de levering den koopprijs voldoet.

Voor deze levering gelden de volgende bepalingen:

ledere levering behoeft vooraf de goedkeuring van den Directeur. De Directeur is bevoegd om onder opgaaf van redenen de goedkeuring te weigeren. Weigering zal 0.m.. kunnen geschieden, wanneer naar het oordeel van den Directeur de ppaciteit van de binnenleiding onvoldoende is en de aanvrager weigert tot verzwaring van de binnenleiding over te gaan; wanneer gegronde twijfel bestaat aan de solidariteit of voldoende financieele draagkracht van den aanvrager.

Huurkoop omvat niet de wijziging in de binnenleiding.