Aangebouwde generator of Centraalgeneratoren, en Berekening van de warmte noodig voor steenkolen distillatie. Deze laatste drie problemen zijn bij uitstek brandende vragen voor den gastechnicus.

Een gebied waarop de schrijver ook reeds elders heeft gepubliceerd is dat der droge of natte blussching der cokes en ook hierover bevat het boek een belangrijk opstel. De behandeling dezer onderwerpen veronderstelt een goede physische en chemische kennis. Meerdere der gestelde vragen zijn niet eenvoudig met ja of neen, voor of tegen te beantwoorden. Dikwijls beheerschen in de praktijk plaatselijke of toevallige omstandigheden de te kiezen oplossing. Toch doet men goed deze pas in de laatste plaats aan het woord te laten en eerst langs wetenschappelijken weg een juist antwoord te zoeken. Hierbij kan Litinsky's boek een goede leiddraad zijn, die ook de practische zijde van menig vraagstuk (kostprijs) niet verwaarloost.

Alles tezamen mag het boek niet ontbreken op de werktafels van den gastechnicus en leider der grootere fabrieken.

J. B.

Combustion in the Gas Producer and the Blast Furnace A New Therory by Ir. Dr. A. Korevaae. London Lockwood 1924 177 bldz. ƒ 9,75.

Een v/etenschappelijk technisch boek, gebaseerd op grondige kennis van wiskunde.

physica en chemie gepaard aan breede kennis van generatoren en hoogovens.

Waar het niet alle dagen gebeurt, dat een Hollander een nieuwe warmte-technische theorie onderwerpt aan het oordeel van het Angelsaksische ras, moge voor dit werk hier mede in een kort bestek aandacht gevraagd worden. J, B.

Die Gaserzeuger. Handbuch der Gaserei mit und ohm Nehenproduktsgewinning von Dipl. Ing. H. R. Trenkler 370 Blz. 155 Figuren 75 Tabellen Berlin Springer 1923.

Het boek behandelt de onderwerpen, Vaste Brandstoffen, Scheikunde der vergassing. Techniek der vergassing. Verschillende soorten generatoren en Winnen van bijproducten (oerteer, stikstof en zwavel). Verder voorschriften voor het bedrijf der generatoren.

Voor iemand die zich geheel op dit gebied wil orienteeren, een aanbevelenswaardig boek.

J. B.

Haslia—Bergendorff. Der Chemiesche Krieg 220 Blz;. Berlin Mittler 1925. 220 bh. vele illustraties.

Voor het vreedzaam lichtgasbedrijf zijn van belang de hoofdstukken betreffende „afweer” tezamen 49 bladz., gevende een samenvatting van alle mogelijke maskers, filters en draagbare zuurstofapparaten, waarvan vele reeds op gasfabrieken voor eigen personeel en bij vergiftigingsgevallen der verbruikers aanwending vinden. J. B.

Openbaar gemaakte Nederlandsche Octrooiaanvragen, op 15 April 1925,

door N. W. HOOGENDONK.

No. 13047 Ned. klasse 4g ten name van H. Kohorn te Weenen betreffende een gasbrander.

De uitvinding heeft betrekking op een van vuurvast materiaal vervaardigd gloeihchaam voor gashaarden. Dit gloeihchaam is samengesteld uit platen, waarbij steunnokken en steunplaten worden toegepast om den gewenschten stand van de gloeiplaten te behouden.

No. 17860 Ned. klasse 10a ten name van K. Jacobs te Hamburg betreffende een werkwijze voor het bereiden van een vervangingsmiddel voor gaskolen.

Bruinkool of veen worden, al of niet voorgedroogd, in een van een afvoer voorziene retort zoolang bij lage temperatuur verhit, tot de eerste dampen van de gevormde laag-

temperatuurteer overgaan. Daarna wordt de afvoer van de retort gesloten om den zich vormenden overdruk en de hoeveelheid warmte, in het materiaal opgezameld, op den retortinhoud te laten inwerken; de ontwikkelde dampen slaan, na condensatie, op de halfcokes neer.

No. 26327 Ned. klasse 4c ten name van J. Dozy te Bloemendaal betreffende een automatische veiligheidsinrichting in gasleidingen, welke alleen gas laat doorstroomen na een bepaalde, eenvoudige manupulatie aan de kraan van een verbruikstoestel en dan nog slechts gedurende zekeren bepaalden tijd.

Het veiligheidstoestel bestaat uit 2 ten deele met vloeistof gevulde communiceerende vaten. Aan een der vaten is de gasinlaatleiding I aangesloten en aan het 2e vat de gasuitlaat-