gen begonnen over speciale onderzoekingen door Dipl. Ing. Dr. H. Deringer betreffende exacte gas-analytische methodes. In de nu te bespreken maandnummers vinden wij deze mededeelingen vervolgd. Het slot is afgedrukt in het Juninummer, Het strekt het laboratotorium der Züricher gasfabriek tot eer, dat arbeid van zulk hoog peil op zijn program kon worden gezet en voltooid.

In het Maartnummer lezen wij bijzonderheden over hoogedruk-gasleidingen en daarbij behoorende regel- en veiligheidstoestellen bij een gasdruk van 1,5 tot 2,5 atmosfeer.

Over gastarieven vernemen wij, dat in Thun 35 centimes per M® wordt berekend, met kortingen tot 20%. Te Lausanne is die prijs 30 centimes, met kortingen tot 15%.

Het Aprilnummer opent met de inleiding van de mededeelingen, door den heer H. Laurain in 1924 voorgelegd aan de Internationale Verlichtingscommissie in hare bijeenkomst te Genève.

Het Meinummer bevat het vervolg daarvan en het Juninummer het slot.

Voor diegenen, welke zich willen oriënteeren omtrent het belangrijk standpunt, waarop het gas zich in de Ville Lumière, als verlichtingsmiddel van straten en pleinen heeft weten te handhaven, is de lezing van deze pennevrucht van ons fransch eerelid allernuttigst. Publicisten uit het electriciteitsbedrijf kunnen er ook hun voordeel mee doen en dan hunne gewaardeerde assistentie geven tot het bezweren van bestaande verwarring.

Parijs telde bij de straatverlichting op 1 Januari 1924 45.003 gewonedruk-branders met 1 tot 3 gloeikousjes) en 5.532 lantaarns voor persgas. Het jaarverbruik is 29.132.813 M®, in 't geheel 5.85% der totale gasaflevering. Negentig procent van de straten en pleinen van Parijs heeft uitsluitend gasverlichting; terwijl daar, waar andere verlichtingsmiddelen gebruikt worden, de gaslantaarns zijn behouden, als hulpverlichting voor het geval van stagnatie. De toepassing van persgas voor straatverlichting neemt steeds toe en geeft groote voldoening.

De Zwitsers blijven belangstelling toonen voor het gebruik van kool teer op de wegen. Het Laboratorium voor het onderzoek van brandstoffen maakte nieuwe voorschriften van eischen, waaraan teer, te gebruiken op wegen, moet voldoen.

Bovendien verzoekt de Directie van dat Laboratorium dringend, juiste opgaaf te ontvangen van de wegen of weggedeelten, waar het onderzochte teer is toegepast. De resultaten worden dan ook vanwege het Laboratorium nagegaan, om het verband tusschen

samenstelling en effect te controleeren. Er is daar derhalve volle samenwerking van het regeeringsinstituut met teerproducenten en wegenbouwers.

De invoer van kolen in Zwitserland was in 1924 iets minder dan in 1923. Als verklaiing wordt aangevoerd: het uitputten van de groote voorraden, bij de bezetting van het Ruhrgebied uit voorzichtigheid ingeslagen, de ruimere toepassing van waterkracht en van vloeibare brandstof.

Omtrent gasprijzen vermeldt het Aprilnummer: Winterthur 30-25 Rappen, Lutry 36 R., Luzern 32,5 R. en Wadenswil 23 R.

In het Meinummer vinden wij nog een beschrijving van het maken van verbindingen bij gegoten ijzeren buizen door middel van de autogene lassching. De toepassingen liggen nog op het terrein der proefneming. Voorts treffen wij in dit nummer een overzicht van hetgeen door de gasindustrie was bijeengebracht op de jaarbeurs te Basel. De inzendingen der gasafdeeling waren gegroepeerd om den stand der Zwitsersche Gasfabrieken. Alle genoemde inzendingen waren van inlandsch fabrikaat.

In het Juninummer wordt behandeld het cementeeren van waterleidingbuizen. De cementbekleeding wordt aangebracht door een „cement gun", een Amerikaansche vinding. Dit toestel werkt met luchtdruk en spuit een mengsel van cement, zand en water met groote kracht (6 atm.) op den buitenwand der buizen. De cementlaag is 15 tot 20 m.m. dik.

Verder wordt de aandacht gevestigd op het gebruik van koolzuur als bijmenging van de zuurstof in apparaten voor kunstmatige ademhaling. Het koolzuur is de natuurlijke prikkel voor het ademhalen en zijne aanwezigheid naast de zuurstof bevordert de goede werking dezer laatste.

Met een paar regeltjes maakt de redactie opmerkzaam op het bijmengen van 2 of 3% aardwas bij wegenteer; waarmede reeds goede resultaten zouden zijn verkregen.

Volgt een beschrijving van een anti-dipinrichting voor retortenovens.

De Zwitsersche Gasvereeniging was dit jaar vertegenwoordigd op de Algemeene Vergadering van de Institution of Gas Engineers te Londen. De verslaggever roemt de hartelijke ontvangst: welkom verschijnsel op den langen weg, die ons terug moet voeren naar natuurlijker verhoudingen en betrekkingen tusschen menschen en staten. In zijn openingsrede deed President Ferguson Bell door statistische cijferreeksen uitkomen van welke importantie de Engelsche gasnijverheid voor dat land is en hoe het gasverbruik nog