bruik zijnde automatische drukregulateur. Een en ander is gegund aan de N.V. Machinefabriek „Jaffa” voorheen Louis Smulders & Co., te Utrecht voor ƒ 71.529,50.

Het onder I genoemde wordt uitgevoerd door de A. O. G. te Frankfurt a. Main voor ƒ 35.180. en is onder het bedrag van ƒ 71.529,50 begrepen.

Het bouwen van een nieuwe stokerij met kolenbergplaats en aanverwante werken is gegund aan de fa. Klaas Danser te Meppel voor ƒ 36.555.—. (Corr.)

Oude-Pekela, Aan de N.V. Gasmeterfabriek George Wilson werd opgedragen het plaatsen van een tweede exhauster (Bryan Donkin) met de benoodigde buizen en hulpstukken.

De zes-retortsoven, gebouwd door de N.V. Enmeoo te Enschedé, en 24 September klaar gekomen, werd 19 October in bedrijf genomen.

(Corr.)

Stadskanaal. Van den directeur der gasfabriek ontvingen wij een smakelijk uitziend, vlot geschreven reclame boekje, voor de propaganda van gas voor verwarming en kookdoeleinden.

Terschelling.]— Het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente is van gasverwarming met Siemens radiatoren en Telegas temperatuurregeling voorzien. (Corr.)

Tzummarum. De exploitatie dezer fabriek is overgegaan van de Industr. Mij. Mabeg naar de N.V. Gasfabriek Barradeel. Tot directeur is door de algemeene vergadering van aandeelhouders benoemd de heer F. Blaauw.

(Corr.)

Vught. Het gemeentebestuur besloot gas te leveren aan de Koek- en Biscuitfabriek te Vught voor den prijs van 5 cent per M®. bij een afname van 30.000 M®. per jaar.

(Corr.)

ELEGTRIGITEIT.

Verwarming in Kerken.

Enkelen onzer hebben zich misschien wel eens ongerust gemaakt, dat in de groote Gentra de electriciteit op den duur toch zal

worden gebezigd voor de verwarming van kerken en andere groote lokaliteiten, omdat de centrales den stroom tegen een buitengewoon lagen prijs daarvoor beschikbaar stellen.

Het wegvallen van het vaak eenigszins gecompliceerd lijkende afvoervraagstuk, het gemakkelijker aanbrengen van electrische verwarmings-lichamen onder de banken schijnen zeer zeker voordeelen ten gunste van de electriciteit. Wij mogen evenwel het oog niet sluiten voor de bezwaren aan een dergelijke verwarming verbonden. In de eerste plaats is deze methode wij behoeven daarover niet uit te wijden – weinig hygiënisch. En dan zullen de hooge kosten van aanleg en stroom velen nog wel afschrikken.

Het is daarom interessant eens te hooren wat een man van de practijk, en iemand die zeer zeker niet tegen de electrische verwarming gekant is, dienaangaande rapporteert. De Directeur van de Neurnberg Elektrizitatswerke schrijft dienaangaande in een propaganda-geschrif t:

De schoone Sebaldus Kerk te Nürnberg, die een kubieke inhoud heeft van ca. 16000 kubieke meter, wordt door middel van electriciteit verwarmd.

De kosten van aanleg’bedroegen ca. Mk. 35.000. (met gas werd dit geraamd op ongeveer de helft), terwijl de stroomkosten gezien het resultaat als veel te hoog zijn te beschouwen.

Metingen hebben het volgende resultaat opgeleverd: direct aan het verwarmingslichaam noteerde men een temperatuur van 27 graden Gels.

Op kniehoogte bleek de temperatuur te zijn: zeven graden Cels., terwijl ter hoogte van het hoofd 4 graden werden geregistreerd. De temperatuur in de ruimte was slechts ®/4 graad hooger geworden.

Hiermede is dunkt mij een vernietigend oordeel uitgesproken tegen deze verwarming, en nog wel door een persoon die er geen belang bij kan hebben de zaak minder gunstig voor te stellen dan zij is. Het zou interessant zijn gegevens hieromtrent in ons land te verkrijgen. C. E.

DIVERSEN.

Zeist. De Nederlandsche vertegenwoordiger van de Stettiner Ghamotte fabrik. A. G. VoRMALS Didier, bericht, dat de hoofdkantoren der firma zijn o ver gebracht van Stettin naar Berlijn-Wilmersdorf Westfalische Strasse 90.

(Corr.)