Nu de gasfabrikanten in het buitenland, speciaal Duitschland, er meer en meer toe overgaan om alléén gasmeters met groot meetvermogen aan te schaffen, in zulke groote hoeveelheden zelfs, dat er gasmeterfabrieken zijn, die momenteel nog slechts dit type meters fabriceeren, is bovenstaande vraag m.i. zeer zeker niet ongemotiveerd!

In het nummer van „Het Gas” van 1 Augustus 1925 komt eene vertaling voor van eene verhandeling van Theodor Grothe, gasdirecteur van de Vereenigde Electriciteitswerken „Westfalen” te Bochum.

In dit artikel wordt er op gewezen, dat de droge meters met groot meetvermogen, die reeds bijna 3 jaar bij duizenden in gebruik zijn, zich prachtig gehouden hebben.

Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de invoering van deze meters practisch een stap nader tot de normaliseering is, welke in het algemeen belang toegejuicht moet worden en verder dat deze meter zeer zeker een stap voorwaarts is op den weg, die leidt tot een vermindering van het aantal typen en het goedkooper worden van de gasmeters.

Das Gas- und Wasserfach, Journal für Gasbeleuchtung und Wasserversorgung 35. Heft, d.d. 29 Augustus 1925, staat eene verhandeling van Stadtbaurat A. Köhl, München „über Betriebserfahrungen mit Gasmessern”.

Hierin staat onder meer geschreven:

„Waarorn plaatsen wij in München voor huishoudelijk gebruik nog slechts gasmeter' met groot meetvermogen?

De gasinstallaties te München werden in de laatste tientallen van jaren voor eene woning van middelmatige grootte, waar geen badinstallatie was, steeds van een 3//' leiding en een vijflichts gasmeter voorzien.

Het bleek nu, dat in zulke woningen toch hier en daar een vierpits gasfornuis, een kleine badkachel of een gaskachel geplaatst werd!

Voor het verbruik van deze toestellen was echter de normale vijflichts gasmeter niet voldoende.

In dergelijke gevallen moest de installatie daarvan voor minstens een tienlichts meter veranderd worden.

Daardoor ontstonden voor de gasverbruikers kosten en verdere onaangenaamheden.

Nu heeft echter de meter met groot meetvermogen, grootte I van de verschillende meterfabrieken, geen grootere ruimte noodig dan de normale vijflichts gasmeter.

De normale capaciteit van dezen meter is echter gelijk aan die van een gewonen tien-

lichts meter en kan tijdelijk tot op het dubbele opgevoerd worden.

Omdat voor ons de afmetingen van dezen meter gelijk gemaakt worden aan die van een gewonen vijflichts meter, kan deze laatste dus zonder meer tegen een meter van groot meetvermogen uitgewisseld worden. Daar echter de prijs van een meter met groot meetvermogen ongeveer gelijk is aan dien van een gewonen vijflichts meter, koopen wij inplaats van deze laatste nog slechts gasmeters met groot meetvermogen grootte I.

Wij bereiken daarmede het voordeel, dat wij een gasmeter met groot meetvermogen grootte I pas dan behoeven om te ruilen, wanneer de continubelasting tot boven 2 M®. per uur stijgt, of de tijdelijke maximale belasting tot boven 3 M®. per uur stijgt.

Dit geval doet zich echter naar verhouding slechts zelden bij huishoudingen voor.

Wanneer rnen van te voren weet, dat de continubelasting meer dan 1.5 M®. per uur bedraagt of de tijdelijke maximale belasting meer dan 3 per uur is (bij groote badkachels of warmwaterapparaten enz.), dan neemt men direct een meter met groot meetvermogen grootte II of 111.

Men heeft het er steeds over, dat de meter met groot meetvermogen geen langen levensduur zal hebben, omdat hij zoo’n groot aantal toeren moet maken!

Ja maar, mijne heeren, U moet den meter met groot meetvermogen grootte I daar plaapen, waar U tot nu toe een gewonen yijflichts meter geplaatst hebt! Dan zal hij in normale gevallen ook niet gauwer loopen dan deze.

U hebt echter het voordeel, dat bij tijdelijke -bPPpre belasting geen storingen in den gastoevöéf voorkomen en deze korte overbelasting (misschien één uur per dag, in vele gevallen misschien slechts een kwartier in de week) zal op den levensduur van den meter zeker geen merkbaar slechten invloed uitoefenen!"

In de laatstgehouden algemeene vergadering te Breda is ook de meter met groot meetverrnogen ter sprake gekomen.

Daarbij zijn door gastechnici opmerkingen gemaakt, die niet erg strooken met de uitlatingen van bovengenoemde heeren.

De ervaringen in ons land met den meter met groot meetvermogen opgedaan zijn weliswaar nog niet zoo groot (naar ik meen te weten zijn er in ons land in de drie jaren, dat deze meter bestaat, circa 2500 stuks geplaatst), in het buitenland echter heeft deze meter grooteren opgang gemaakt, zijn daar reeds over de honderdduizend meters in gebruik.