niet gering gedeelte af van de chemische bestanddeelen der bijproducten welke ontstaan bij de gasfabricage. *

Sacharine, dat suiker vervangt in het diëet van lijders aan suikerziekte IS een bijproduct van de gasfabricage. Evenzoo dergelijke artsenijen als phenacetine, en acetanilide. Een groot gedeelte van de handelsammonia, zooals gebruikt wordt voor kunstmeststoffen en koelkamers, wordt verkregen als een bijproduct van de fabricage van koolgas.

Aldus heeft gas zich gemaakt tot een tweevoudige macht in de industriewereld. Het is een doeltreffende, nooit falende en economische brandstof, den vooruitgang der bestaaride industrieën bevordert. Eveneens is het zelf de schepper van belangrijke industrieën, in het leven geroepen om zijn waarde volle bijproducten te verwerken tot artikelen, die de wereld noodig

Van veertienhonderd ton kolen*

Het omzetten van de gedolven kolen in gas voor brandstof, benut niet alleen de warmte energie, welke verloren gaat bij de verbranding van die kolen, maar doet tevens waardevolle bijproducten vrijkomen, welke vroeger verloren gingen. Uit veertienhonderd ton kolen, wordt zestien millioen acht honderdduizend kubieke voeten gas ver-

kregen. De bijproducten omvatten drie duizend pond naphtaline; drie duizend pond oplosbare naphtha; twintig duizend pond benzol; vijftigduizend pond creosootolie en vijftig duizend pond pek. Uit het gaswater, dat men eens in de naastbij zijnde rivier liet wegvloeien, wordt nu ammoniak gemaakt.

Gas in de toekomst.

Een willekeurig aantal omstandigheden hebben zich vereenigd om het voortbestaan en de toenemende ontwikkeling der gasindustrie te verzekeren.

■ j Nationale vraagstukken, industrieele expansie, de levensstandaards, die ieder jaar hooger worden, zij allen vertegenwoordigen rijke velden voor toekomstige ontwikkeling.

Er is tegenwoordig voor de natie ternauwernood een meer belangrijker vraagstuk, dan dat, van de absolute noodzakelijkheid om de nationale hulpbronnen te verzekeren en te beschermen. Het behoud van deze hulpbronnen IS de magneet, die de publieke aandacht trekt naar gas als de uiteindelijke brandstof. Het grondbeginsel waarop de gasindustrie is gegrondvest het beginsel waarop de toekomst van het gas is gebaseerd is de doeltreffende onttrekking en economische toepassing van warmte.

Gas verzekert en beschermt de nationale brandstof hulpbronnen.

Gas als een brandstof vertegenwoordigt de meest economische bron van warmtebenutting.

• van voldoende stroom voor verhitting en kookdoeleindeu in die woningen, die thans electriciteit voor verlichting gebruiken,