bepaling van het S.G. en het onderzoek met behulp van het polarisatie-microskoop, ten einde te beoordeelen in hoeverre kwarts is omgezet in kristoballiet en tridymiet.

Voor het onderzoek onder druk werd tot nu veelal gebruikt het toestel van Endel van 1921, waarop is gevolgd het apparaat van Hecht, waarbij de druk steeds loodrecht op de lange as van het proeflichaam blijft. De registreering der hoogteverandering der proeflichamen geschiedt automatisch, in verband met den duur der proef, terwijl de tempera-

tuur wordt afgelegen met een optischen pyrometer.

Het temperatuursinterval gelegen tusschen eerste inzinking en verweeken heeft een karakteristieke waarde.

Het is naar de schrijver mededeelt nu mogelijk dit onderzoek hier te lande te doen geschieden, alhoewel specificaties en normen nog niet algemeen zijn vastgesteld in tegenstelling met Amerika, waar dit een standaardproef is. J. B.

De droge gaszuivering met het Raffloer Procédé, door Dr. Ing. A. Thau.

Gas Age Record, 1926 p. 461.

Ten einde de vastlegging van een groot kapitaal in zuiverhuizen te ontgaan is sinds langen tijd gezocht naar een continu-proces om de zwavelwaterstof uit het gas te verwijderen.

Naast verscheidene werkwijzen, langs natten weg, wil dit procédé het probleem langs drogen weg oplossen. Na een kleine proef-installatie wordt nu een eenheid van groote capaciteit in Amerika gebouwd. Het gas treedt binnen boven in een cylindervormig reservoir, waarin fijnverdeelde ijzeraarde met een gasstroom door injectiewerking wordt omhoog gespoten.

Dit reservoir heeft een dubbelen bodem, op de onderste wordt ijzeraarde aangevoerd uit de nareiniger, op de bovenste verzamelt zich de omhoog gespoten massa. Aangezien regeneratie in situ wordt toegepast,' behoeft de aarde niet of bijna niet geregenereerd te worden. Deze wordt uit het reservoir direct getransporteerd in den nareiniger, waarvan de constructie uit de teekening volgt. De beweging van de ijzerwaarde is hierin tegengesteld aan dien van het gas.

J. B.

OPENBAAR GEMAAKTE NEDERLANDSCHE OCTROOIAANVRAGEN

door N. W. HOOGENDONK.

No. 25579 Ned. klasse 24e ten name van Humphreys & Glasgow Ltd. te Westminster betreffende een werkwijze en inrichting voor het bereiden van watergas.

In automatisch werkende water gasinstallaties worden de kleppen gedurende den blaasen gasgang achtereenvolgens met bepaalde tusschenpoozen geopend en gesloten, onafhankelijk van de temperatuur, welke in de afzonderlijke toestellen heerscht. Om de gas-

productie zoo gunstig mogelijk te doen zijn, is het evenwel gewenscht om de temperatuur in ieder toestel (generator, carburator en oververhitter) gedurende den blaas- of gasgang tusschen bepaalde grenzen te houden. Door afwijkingen in den generator of carburator, wat betreft o.a. fijnheid of aschgehalte van de brandstof, kwaliteit van de olie, enz. is het mogelijk, dat deze temperatuursgrenzen, naar boven of beneden worden