zaam naar kamer IV en zoodra de geheele hoeveelheid is overgeloopen zal de hulpafsluiter door de gewichtstoename van kamer IV zoo ver mogelijk doordraaien, totdat de uitlaat VII door de klep VIII wordt afgesloten.

Dit afsluiten kan evenwel worden belet door een inrichting IX, b.v. een met gas gevulde doos (barometerdoos), welke, wanneer de brander is aangestoken, verwarmd wordt en daardoor uitzet, waardoor de hulpafsluiter verhinderd wordt verder te draaien om den uitlaat VII af te sluiten.

Gaat de brander uit of wordt het gas niet aangestoken, dan zal dus na verloop van een kort poosje, ook al blijft de afsluiter I open, het uitstroomen van het gas ophouden. Wordt de afsluiter I gesloten, dan plaatst arm 111 den hulpafsluiter II weer in den beginstand en de massa loopt vlug van kamer IV naar V terug.

De warmteoverdracht van den brander naar de inrichting kan geschieden door een busje, 20oals in de figuur of door middel van een staaf of gebogen draad, welke ten gevolge van de warmte van vorm verandert.

De brander kan zoowel aan het toestel zelf bevestigd zijn of verwijderd er van worden opgesteld.

Uitgegeven octrooischriften.

No. 13868 klasse 36b ten name van J. Rutten te ’s-Gravenhage betreffende een verwarmingstoestel voor gas of vloeibare brandstof, waarvan de aanvoerleiding van de verbrandingslucht en de afvoerleiding van de ■ verbrandingsproducten in elkanders onmiddellijke nabijheid in de buitenlucht uitmonden.'

BERICHTEN VAN HEINDE EN VERRE

GAS.

Assen. De gasaflevering vermeerderde, in vergelijk met de overeenkomstige maand van het vorige jaar, met 22.270 of 11,3 %.

(Corr.)

Enkhuizen. In het laatst van April zijn de pijpen en hulpstukken voor het leidingnet in Hoogkarspel en Westwoud aangekomen. De N.V. George Wilson is reeds aangevangen met het persen, zoodat begin Mei met het leggen begonnen kan worden. (Corr.)

Haarlem. Op de E. L. G. A. W. A., welke gehouden wordt van 29 Mei tot 4 Juni, wordt een brood- en banketbakkerij met een Senking’ heetwateroven met gasverwarming (vertegenw. J. H. v. d. Meiden, Amersfoort) in bedrijf getoond.

Behalve in de bekende transportabele uitvoering worden deze ovens thans ook geleverd in vaststaande, gemetselde uitvoering, beide typen zoowel als inschiet- en als uittrekbare ovens.

Naast de Senking’ heetwaterovens met gasverwarming worden thans bovendien heete luchtovens met gasverwarming door bovengenoemde firma in den handel gebracht.

(Corr.)

Kaatsheuvel. Door de B. A. M. A. G. is ingebouwd een 7er oven met silicasegmentretorten en watergaskamer. (Corr.)

Kampen. De levering van een complete kameroveninstallatie is gegund aan de fa. Klönne te Dortmund, de toestellen, alles berekend op 15000 M®. etmaal-productie.

aan de Mij. ter Vervaardiging van Gasmeters enz. te Dordrecht. (Corr.)

Rotterdam. Door de directie der gemeente gasfabrieken is, nadat de 3 nieuwe zuiverkisten van 7000 X 8000 X 2750 m/m. tot hare tevredenheid waren opgeleverd, aan de N.V. Mach.fabr. „Holland” te Bergen op Zoom opgedragen de verhooging van 4 bestaande zuiverkisten van 7000 X 8000 m/m. van 2000 op 2750 m/m. {Corr.)

Schagen. Door de directie der gemeente gasfabriek is de levering van 3 zuiverkisten 2000 X 3000 X 1250 m/m. in monoblok, met 4 stuks vierwegsafsluiters, leidingen enz. opgedragen aan de N.V. „Holland” Mach.- fabr. te Bergen op Zoom. (Corr.)

VRAGENRUBRIEK

De leden kunnen van deze rubriek gebruik maken voor het stellen van vragen. Eventueele antwoorden worden zoo mogelijk in het eerstvolgend nummer van „Het Gas" opgenomen.

Ingekomen vragen.

Welke fabrieken nemen hun gasmeters permanent eenmaal in de twee maanden op?

Levert deze permanente 2-maandelijksche opname geen moeilijkheden op bij het binnenkrijgen van de verschuldigde bedragen, resp. vermeerdert het aantal oninbare posten niet?

Wie gebruikt, hier te lande, een of andere inrichting om de cokes, asch en slakken van elkaar te scheiden, en welke resultaten werden hiermee technisch en finantieel bereikt ?