zal gaan loopen, heeft dit dan bij den betrekkelijk korten gebruikstijd dezer ruimten niet zulk een invloed, temeer daar een zekere compensatie gevonden wordt in de warmteafgifte van het meestal groote aantal aanwezige personen.

Bij de andere installaties echter, waar niet iemand speciaal op den gang der verwarming zal letten, is een goede regeling door persoonlijk toezicht vrijwel niet te bereiken, daar wanneer de temperatuur op het gevoel als hoog geschat wordt, er reeds een belangrijke overschrijding der benoodigde temperatuur heeft plaats gehad, en dus de warmtetoevoer veel te laat verminderd wordt. Het is zonder verdere discussie wel duidelijk, dat een nauwkeurig regelen der warmtetoevoer, zoodanig dat de ruimtetemperatuur constant op dezelfde hoogte gehouden wordt, het juiste, dus het zuinigste brandstofverbruik zal geven.

In Tilburg zijn, behalve verschillende grootere lokaliteiten, waaronder een schouwburgzaal met aangrenzende vergader- en andere lokalen, waarin te zamen 311 elementen (1020) van Prometheus radiatoren, ook een school, met gasverwarming door Prometheusradiatoren ingericht. En deze installatie speciaal is geheel automatisch wat temperatuurregeling betreft, en zal aan de hand van fig. 1 beschreven worden.

Het geheele schoolgebouw is gelijkvloers gelegen, staat geheel vrij, aan drie kanten door landerijen omgeven, aan den voorkant door de speelplaats begrensd. Het bevat vijf leslokalen van vrijwel dezelfde afmetingen en een werkkamer voor het hoofd der school. Deze leslokalen, alsmede het laatst genoemde vertrek zijn door middel van gas verwarmd; de leslokalen met automatische regeling der temperatuur, de kamer voor het hoofd der school niet. De afmetingen der lokalen, en muren, alsmede de ligging van het geheel tov. de windstreken volgen allen uit fig. 1.

In de lokalen I, 11, 111, IV waren reeds schoorsteenen aanwezig, welke boven de nok van het dak reikten en dus voldoende hoog waren. Uit de doorsnede teekening is te zien, dat boven de leslokalen een zolderruimte gelegen is, het dak is met pannen afgedekt en aan den binnenkant met hout beschoten.

1"’: 7

Wat nu de bij gelegenheid van een verbouwing van deze school, aangebrachte gasverwarmingsinstallatie betreft, deze bestond voor ieder der leslokalen uit twee 9 elements Prometheus radiatoren 1020/9, terwijl in de kamer voor het hoofd der school een „Wantij” 16 staafs stralingskachel geplaatst was. Het was jammer genoeg niet mogelijk de radiatoren op de meest gunstige plaats, n.m. voor

de vensters te stellen. Want ten eerste was met het oog op een gemakkelijken afvoer der afgassen een plaatsing bij de reeds aanwezige schoorsteenen niet te verwerpen, maar bovendien bleef er met het oog op de plaatsing der banken en de breedte der gangen daartusschen, geen andere plaats over. Het vraagstuk van den afvoer der afgassen werd op de volgende manier opgelost. In de leslokalen I, 11, 111 en IV, was één der radiatoren direct op den bestaanden schoorsteen aang jsloten, door middel van een zeer korte pijp verlood plaatijzer, welke er terzijde in uitmondde. Deze schoorsteenen bestonden uit grèssbuizen.

waarom heen weer een schoorsteen gemetseld was. De ruimte tusschen grèssbuis en schoorsteen, stond door een verstelbaar ventilatierooster, met het lokaal in verbinding en diende door middel van sleuven in het bovenste deel der schoorsteen, ter ventilatie. De grèssbuis zelf reikte hooger dan deze ventilatiesleuven. De afvoer der tweede radiator bestond uit verlood plaatijzeren buizen welke in den hoek van schoorsteen en muur naar boven ging en op ongeveer 20 c.M. hoogte op de zolderruimte uitmondde. Hoewel deze installatie gedurende den afgeloopen winter dag in, dag uit in gebruik was, bleef de zolderruimte, meer speciaal het houtwerk ervan absoluut droog. Daar leslokaal V en de