MEDEDEELINGEN

Secretariaat.

Het officieele correspondentie-adres der Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland is: Ir. J. Ruiten, Neuhuyskade 77, Den Haag, Telefoon 71475.

Het privé-adres van den Directeur van het Centraal-Bureau is: G. Meijer, Johan van Oldenbarneveltlaan 106, Den Haag, telefoon 50683.

Adreswijzigingen.

Het gewoon lid J. G. de Voogd is verhuisd van Rotterdam, Beukelsweg 60a naar Beukelsweg 68a.

Het gewoon lid Jos. de Brouwer is verhuisd van Brugge naar Brussel, Avenue de Longchamps, 208.

Het buitengewoon lid J. W. Bakhuizen is verhuisd van Amsterdam naar Voorburg, Laan van Nieuw Oosteinde 4.

DE NEUTRALE ZONE BIJ KAMER VER WARM ING.

Naar aanleiding van de bespreking op de Algemeene vergadering over den afvoer van de verbrandingspröducten bij gaskachels wensch ik de aandacht te vestigen op de Zgn. neutrale zóne, die wordt aangetroffen in kamers, die ten opzichte van de omgeving een andere temperatuur aannemen.

De bedoeling hiervan is eene verklaring te geven in die gevallen, waar door het uitblijven van een bepaalden winddruk het niet mogelijk is het „waarom” vast te stellen van verkeerd werken van den schoorsteen. Men moet derhalve niet verwachten, dat hier een middel aan de hand wordt gedaan om den schoorsteentrek te bevorderen, evenmin als dit is geschied bij bovenbedoelde bespreking, waarbij overigens zeer juiste opmerkingen zijn gemaakt.

Het zal velen bekend zijn, dat in eene ruimte, die niet luchtdicht is afgesloten, doch die door poreuse wanden of kieren in een, al is het ook slechte, verbinding met de omgeving is, zich eene neutrale zóne bevindt, wanneer de temperatuur buiten lager is dan binnen. Dit horizontale vlak, dat op een zekere hoogte is gelegen van den vloer, vormt de scheiding tusschen twee kamergedeelten en wel: het gedeelte boven het vlak, waarin de luchtdeeltjes de neiging hebben van binnen naar buiten te dringen en het gedeelte onder het vlak, waar de lucht zich van buiten naar binnen wil bewegen. Op aanschouwelijke wijze heeft G. Recknagel indertijd deze kwestie voorgesteld en aan de hand van fig. I zal worden getracht hiervan eene uitlegging te geven i).

De rechthoek A B C D stelt de vertikale doorsnede voor van een kamer, die ten opzichte van de omgeving een hoogere temperatuur heeft (ti en t“); CD is derhalve de

*) Zie ook Lehrbuch der Lüftungs- und Heizungs-Technik von Dipl, Ir. Dr. Ludwig Dietz.

Figuur 1.

vloer, AB de zoldering en AC met BD zijn de zijwanden. Verondersteld wordt, dat er geen winddruk is daar de kamerlucht van een hoogere temperatuur (t;) is, zal het soortelijk gewicht kleiner zijn dan die van de buitenlucht (temperatuur = tu) en dus zal er eene bewegingsrichting naar boven kunnen worden geconstateerd. Dat beteekent, dat de kamerlucht door de zoldering naar buiten zal worden geperst, terwijl de buiten-

lucht door den vloer binnendringt. Daar de zijwanden echter eveneens doorlaatbaar worden aangenomen, zal de kamerlucht eveneens door het bovenste gedeelte der zijwanden afvloeien, terwijl de buitenlucht door het benedenste gedeelte van diezelfde wanden binnenkomt.

Met behulp van een zeer gevoeligen drukmeter zou in het bovenste gedeelte van het vertrek ten opzichte van de buitenlucht een zekere overdruk worden aangewezen, terwijl in het benedenste gedeelte een kleine onderdruk zou kunnnen worden geconstateerd.