Nummer 21

1 November 1939

59e Jaargang

HET GAS

ORGAAN DER VEREENIGING VAN GASFABRIKANTEN IN NEDERLAND

Commissie van Redactie:

ir. J. BuiJS, directeur van het gasbedrijf der gemeente Zeist; ir. C. L. Philips, directeur der gemeente gasfabrieken en waterleiding te Nijmegen; ir. C. F. Rüter, adj.-directeur van het gemeente gasbedrijf te Rotterdam; ir. C. J. Oosterholt, directeur van de gemeentebedrijven te Eindhoven; ir. A. F. Meijer, directeur van de gasfabriek en hoogdrukwaterleiding der gemeente Dordrecht.

Redacteur: P. Hijdelaar, Sccretaris-Gedelegeerd Bestuurslid. Plaatsvervangend Redacteur: G. Meijer. Directeur van het Centraal Bureau der vereeniging. Vaste medewerkers: prof. ir. G. A. Brender a Brandis, N. W. Hoogendonk, ir. A. C. Koppejan, ir. F. C. J. M. Wirtz.

Redactie en Administratie Centraal Bureau der Vereeniging Parkweg 17, ’s-Gravenhage, Telefoonss4B9o (2 lijnen)

De leden van de Vereeniging van Gasfahrikanten in Nederland ontvangen dit blad kosteloos. Voor personen, verbonden aan een gasbedrijf, die geen lid van de Vereeniging kunnen zijn, *a?i de abonnementsprijs op ƒ 7..'50 per jaar worden gesteld. Abonnementsprijs: per jaar, franco per post 24 nummers, bij vooruitbetaling, binnenland ƒ 15.—; buitenland ƒ 17.50. .'Afzonderlijke nummers van den loopenden en den vorigen jaargang ƒ 0.75. Nummers van oudere jaargangen ƒ 1.—. Advertentietarief: Prijzen op aanvraag.

Nadruk en vertaling der artikelen is verboden (art. 15 auteurswet 1921). Het Gas verschijnt op den Isten en van elke maand.

INHOUD: Prof. ir. G. A. Brender a Brandis benoemd tot Directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf lan ’s-Gravenhage. Camoufleeren van g.ashouders door ir. C. .1. Oosterholt. The Institution of Gas Engineers. Transactions 1937-1938. Stenografisch verslag van het verhandelde in de 67ste Algemeene Vergadering van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, gehouden te Nijmegen, op 3,4, en 5 Juli 1939. Vereeniging van Gasfabrikanten. Gasstichting. Nieuwsberichten. In- en Uitvoeren van Steenkolen en Steenkolen-produeten, September 1939.

Prof. ir. G. A. Brender a Brandis benoemd tot Directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf van 's-Gravenhage

Bij besluit van den Gemeenteraad van Ki October 1939 werd prof. ir. G. A. Brender a Brandis met algemeene stemmen, met ingang van 1 December benoemd tot Directeur van bet Haagsche Gasbedrijf.

Brender a Brandis werd 10 September 1881 te Maastricht geboren als zoon van wijlen ir. W. J. Brender a Br.vndi.s, toenmaals Directeur van de gasfabriek te Maastricht, wiens beminnelijke persoonlijkheid de ouderen onder ons zich immer blijven berinneren.

De familie Brendkr a Brandis verhuisde naar Haarlem. toen het gezinshoofd Directeur werd van de gasfabriek van de Imperial Continental (Jas Association.

C;. A. Brknder a Brani)is bezocht daar de H.B.S. en werd in 1899 student aan de toenmalige Polytechnisclie Scliool te Delft.

Nadat liij in het diploma van scheikundig ingenieur had verkregen, was hij een jaar assistent voor de ana-

lytische scheikunde aan de Technische Hoogeschool en daarna van 20 December 1905 tot October 1907 assistent-ingenieur aan de fabriek Brussel-Forest van de I.C.G.A.

October 1907 deed hij zijn intrede bij de Haagsche Gasfabrieken, zoodat hij nu reeds op 32 dienstjaren bij het Haagsche bedrijf kan bogen. Achtereenvolgens doorliep hij de rangen van ingenieur (tot 1 Januari 1916), ingenieur-afd. chef (tot 1 Januari 1929), hoofdingenieur-afd.chef, is sedert 1 April 1929 adj.-directeur en zal op 1 December a.s. als directeur optreden. Hij is dan de vierde directeur, sedert de Haagscbe gasfabriek door de gemeente wordt geëxploiteerd.

Kort na zijn indiensttreden in Den Haag werd Brender a Brandis toegelaten als privaat-docent aan de Technische Hoogeschool te Delft en werd 12 jaar daarna benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de tecbnologie der brandstoffen, een functie die hij blijft vervullen en