erfgenamen toekomende recht evenwel krachteloos door te bepalen, dat, indien de man is overleden, de erfgenamen de wettigheid van het kind niet kunnen ontkennen dan alleen in het geval van artikel 307 B.W. (geen gemeenschap tijdens huwelijk sedert de 300 e tot de 180 e dag vóór de geboorte van het kind). Een dergelijke situatie is in het vraagstuk evenwel niet aan de orde. Hieruit volgt dus, dat de ontkenning van de wettigheid van het kind op grond van artikel 306 B.W. door de erfgenamen in casu niet mogelijk is, wanneer de man is overleden vóórdat hij (zoals hier) zijn recht tot ontkenning der wettigheid van het kind heeft doen gelden.

Conclusie. De wettigheid van het kind Johannes Noord, geboren op 15 maart 1959, ± 2 maanden nadat het huwelijk tussen A. Zuid en J. Noord door de dood van de echtgenoot werd ontbonden, kan niet worden ontkend.

Naschrift van de redactie

I. De opgave, welke onze medewerkers ditmaal hebben uitgewerkt, was ontleend aan een geval, dat zich in de praktijk van de burgerlijke stand heeft voorgedaan.

Het merendeel van de inzenders bleek van mening te zijn, dat het kind in kwestie een wettige staat bezit. Veelal werd daarvoor een beroep op de artikelen 305 en 310, eerste lid, van het Burgerlijk Wetboek gedaan.

De bewoordingen van deze artikelen geven echter, naar het ons voorkomt, niet voldoende steun aan deze opvatting.

Het eerstgenoemde artikel bepaalt, dat een kind, hetwelk staande huwelijk is geboren of verwekt, de man tot vader heeft. Blijkens de opgave is het kind vóór de huwelijksvoltrekking verwekt, terwijl het na de huwelijksontbinding is geboren. Aan de tekst van artikel 305 B.W. kan het kind dus geen wettigheid ontlenen.

Volgens artikel 310, eerste lid, is een kind, dat driehonderd dagen na de huwelijksontbinding is geboren, onwettig. Mag nu uit dit voorschrift worden afgeleid, dat een kind, geboren binnen die termijn van driehonderd dagen, altijd wettig is? Lettende op de redenen, waarom het huidige artikel 310, eerste lid, in het Burgerlijk Wetboek is ingelast, zouden wij die vraag ontkennend willen beantwoorden.

Dit wetsvoorschrift dient ter vervanging van artikel 315 Code Civil, welk artikel bepaalde, dat de wettigheid van een kind, geboren driehonderd dagen né. de huwelijksontbinding, kon worden betwist Tegen opname van een artikel van dezelfde strekking als 315 Code Civil